Ea este prima sportivă din România calificată la Jocurile Olimpice
![Ea este prima sportivă din România calificată la Jocurile Olimpice Delvine Relin Meringor Jocurile Olimpice](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/03/19/image_galleries/776199/ea-este-prima-sportiva-din-romania-calificata-la-jo_size6.jpg)
Delvine Relin Meringor a încheiat pe locul 3 la maratonul de la Barcelona şi a realizat baremul pentru Jocurile Olimpice din 2024, care se vor disputa la Paris.
Sportiva Delvine Relin Meringor, antrenată de Valentin Anghel, a terminat pe locul trei Maratonul de la Barcelona, cu 2h.20:48, al doilea timp din istoria probei în România, realizând astfel baremul de participare pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, anunţă CSA Steaua.
Cursa a fost câştigată de Zeineba Yimer Worku (Etiopia), cu 2h.19:44, iar pe poziţia a doua s-a clasat Selly Chpeyego (Kenya) cu 2h.20:04.
Competiţia aflată la a 44-a ediţie s-a desfăşurat în acest weekend la Barcelona, cu participarea a 15200 de alergători dintre care 3600 în proba feminină.
Născută pe 1 august 1992 în Kenya, Delvine reprezintă România din 2021.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News