Dinamo a invins pe Farul in semifinala Diviziei Nationale, scor 23-22!

Data publicarii: Duminica 18 Mai 2008, 19:44
Data actualizarii: Duminica 18 Mai 2008, 19:44
FINALA DINAMO-STEAUA

Dupa ce s-au luptat acum o saptamana in finala Cupei Romaniei la rugby, Dinamo si Steaua se vor intalni din nou in finala campionatului, din 31 mai. Pentru bronz se vor bate Baia Mare si Farul Constanta.Campioana en-titre Dinamo a trait periculos in semifinala cu Farul. Constantenii au condus 70 din cele 80 de minute. Cu cinci georgieni si un namibian in echipa de baza, Farul a condus la un moment dat cu 22-10. Diferenta putea fi chiar de 20 de puncte daca Nicolae nu ar fi ratat trei lovituri de picior. Certati la pauza de chestorul Marcel Popescu, dinamovistii s-au trezit abia pe final de meci, cand au marcat de la doua lovituri de pedeapsa si un eseu transformat, castigand in extremis cu 23-22. Cu 3 minute inainte de final, Farul a incercat din nou sa ia conducerea dar Bezuscu a ratat lovitura de pedeapsa de la 55 m. Dinamo va intalni in finala Diviziei Nationale Steaua, care parea sa aibe o misiune usoara in cealalta semifinala cu Baia Mare. Steaua a produs recordul celui mai rapid eseu al campionatului, marcat de Nainer in secunda 30. Stelistii s-au chinuit insa si ei mult cu ocupanta locului 4 la finalul sezonului regulat, pana cand Ionut Dimofte a plonjat ca in piscina in terenul de tinta bai-marean.