David Popovici l-a lăsat fără cuvinte pe MM Stoica: ”Mi-e rușine să vorbesc despre un fenomen ca el”

Mihai Stoica Campionatul Mondial de natatie david popovici Sporturi
Data publicarii: Marti 21 Iunie 2022, 20:41
Data actualizarii: Marti 21 Iunie 2022, 20:41

David Popovici (17 ani) a mai stabilit un record la Campionatul Mondial de natație, de la Budapesta.

Înotătorul român a încheiat cursa de la 100 metri liberi într-un timp record. Popovici s-a calificat cu un timp de 47.13 secunde, surclasându-l pe francezul Maxime Grousset, care a obținut 47.54.

Mihai Stoica, prima reacție după calificarea lui Popovici

„Dacă mie mi-e rușine să vorbesc despre un fenomen ca David Popovici, oare cum le-o fi decidenților care l-au ignorat, fiind ocupați să angajeze în armata română fotbaliști liberi de contract?”, au fost cuvintele lui Mihai Stoica, într-o postare de Facebook.

„Acestui sportiv cei de la CSA care plătesc cu milioane din buget jucători de fotbal anonimi n-au vrut să-l țină pe acest fenomen al sportului mondial și a ajuns la Dinamo”, a spus Mihai Stoica, la Orange Sport, luni, 20 iunie.

David Popovici, campion mondial la 17 ani

Sportivul în vârstă de 17 ani a devenit primul băiat român câștigător al unei medalii de aur la o ediție a CM.

David Popovici a devenit campion mondial la 200 m liber din cadrul competiției de la Budapesta. Elevul lui Adrian Rădulescu a făcut o cursă entuziasmantă în Ungaria, luni seara, și și-a valorificat statutul de favorit.

Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale.

Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang(1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98).