David Popovici l-a emoționat până și pe Klaus Iohannis! Cuvintele președintelui României după ce tânărul a câștigat aurul la 200 m liber

david popovici inot klaus iohannis Sporturi
Data publicarii: Luni 20 Iunie 2022, 23:51
Data actualizarii: Luni 20 Iunie 2022, 23:57

David Popovici a izbutit o nouă performanță istorică.

Luni, 20 iunie 2022, David Popovici (17 ani) s-a impus în finala Campionatului Mondial, de la Budapesta, la proba de 200 m liber. Bucureșteanul de la CS Dinamo a terminat cursa cu timpul de 1:43,21, prin care și-a corectat recordul mondial de juniori stabilit duminică, în semifinale. Pe locul secund s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44,47), iar pe poziția a treia a terminat britanicul Tom Dean (1:44,98).

Performanța lui David Popovici l-a impresionat și pe Klaus Iohannis (63 ani). Șeful statului a ținut să-i transmită un mesaj pe contul oficial de Facebook.

„Felicitări, David Popovici, pentru performanța extraordinară obținută la Campionatul Mondial de natație! Prin ambiția, talentul și perseverența dovedite, ai oferit astăzi multe emoții și bucurii tuturor românilor și ai scris o nouă pagină în istoria sportului românesc. Suntem mândri de tine!”, a declarat Klaus Iohannis pe contul oficial de Facebook.

David Popovici este primul medaliat şi cel dintâi campion mondial de seniori al României, într-o probă masculină, şi al treilea sportiv care cucereşte medalia de aur pentru ţara noastră, după Tamara Costache (aur la 50 m liber, la Madrid 1986) şi Diana Mocanu (aur la 200 m spate, la Fukuoka 2001).