David ia tot! "Racheta" Popovici, dominator la Campionatul European de juniori de la Otopeni

david popovici david popovici medalie Otopeni popovici Sporturi
Data publicarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 17:14
Data actualizarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 18:45

Europeanul de juniori de la Otopeni se încheie duminică.

David Popovici a cucerit miercuri după-amiază a doua medalie de aur la Campionatul European de înot pentru juniori de la Otopeni, competiție care face un excelent PR natației românești.

În  modernul bazin de la Otopeni, înțesat de spectatori și în sesiunea a doua a zilei secunde a competiției care stă sub semnul LEN, elevul lui Adrian Rădulescu a încheiat primul finala de la 200 m liber, cu timpul de 1:45,45, la finele unei curse pe care a dominat-o autoritar.

Sportivul de la CS Dinamo a fost cronometrat cu timpul 1:45,45. Pe locul doi s-a clasat italianul Lorenzo Galossi, cu timpul 1:47,71, iar pe trei a terminat britanicul Jacob Whittle, cu timpul 1:47,71.

Ieri, Popovici a urcat pe prima treaptă a podiumului și alături de ștafeta de 4 x 100 m liber.

PROGRAMUL SESIUNII DE SEARĂ de la Campionatul European de Juniori de la Otopeni

17:07 – finala – 200 m liber masculin – David Popovici;

17:14 – finala – 50 m spate feminin – Rebecca-Aimee Diaconescu;

17:29 – premiere – 200 m liber masculin;

17:34 – semifinale – 100 m fluture feminin – Eva Maria Paraschiv (rezervă);

18:13 – semifinale – 50 m liber feminin – Bianca Costea și Anastasia Bako;

18:57 – finala - ștafetă combinată 4x100 m liber – România (David Popovici, Ștefan Cozma, Anastasia Bako, Irina Preda).

19:27 – premiere - ștafetă combinată 4x100 m liber.