Anglia merge in semifinalele Cupei Mondiale

Data publicarii: Duminica 07 Octombrie 2007, 00:24
Data actualizarii: Duminica 07 Octombrie 2007, 00:24
ANGLIA 12 - 10 AUSTRALIA

Nationala Angliei s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale la rugby, in urma victoriei obtinute, in fata reprezentativei Australiei, scor 12-10 (6-10), intr-un meci disputat pe stadionul Velodrome din Marsilia.

Toate punctele echipei Angliei, campioana mondiala en-titre, au fost aduse de Jonny Wilkinson, care a transformat patru lovituri de penalizare, in minutele 23, 26, 52 si 60.
Reprezentativa Australiei a inscris un eseu, prin Tuqiri '33, transformat de Stirling Morton '34, si o lovitura de penalizare, transformata de acelasi Stirling Morton, in minutul 7.

Cu doua minute inainte de final, Stirling Morton a ratat o lovitura de penalizare, care ar fi rasturnat situatia pe tabela de marcaj in favoarea Australiei.