Nationala de polo a ratat calificarea: Romania 9-9 Muntenegru!

Muntenegru Romania Sporturi
Data publicarii: Duminica 05 Septembrie 2010, 19:47
Data actualizarii: Duminica 05 Septembrie 2010, 20:13

Romania nu a reusit decat un egal cu Muntenegru si se va bate pentru locurile 7-10

Nationala de polo a Romaniei a remizat duminica seara, cu campioana europeana en-titre Muntenegru, scor 9-9 (3-3, 1-3, 4-1, 1-2), in ultimul meci din grupa A, rezultatul nefiind insa de ajuns pentru calificarea in sferturile de finala la Campionatul European de la Zagreb.

Poloistii romani au avut o prima repriza curajoasa, 3-3, dupa care au pierdut din tempo, adversarii preluand conducerea, cu 6-4 si 7-5. Cu doua minute inaintea ultimei pauze, Iosep a adus egalarea, 7-7, iar capitanul Cosmin Radu a marcat ulterior, aducand Romania in avantaj, 8-7, scorul dupa trei reprize.

Cu cinci minute inainte de finalul partidei, Muntenegru a egalat, 8-8, Janovici aducand apoi avantajul pentru echipa sa, 9-8. Iosep a egalat miraculos, 9-9, cand mai erau 24 de secunde de joc, iar tabela a ramas neschimbata pana la final.

Marcatorii tricolori au fost Iosep 3 goluri, C. Radu 2, Matei Guiman 1, Busila 1, Diaconu 1, Negrean 1.

Ultimul meci al grupei A este cel dintre Italia si Croatia.

Rezultatele inregistrate de nationala tricolora in meciurile din grupa A sunt urmatoarele: 12-6 cu Turcia, 11-10 cu Spania, 7-13 cu Croatia, 7-10 cu Italia si 9-9 cu Muntenegru. Indiferent de ultimul rezultat din grupa, Romania a ratat calificarea in sferturile de finala, incheind pe locul patru, cu 7 puncte. In sferturi se califica echipele de pe locurile 2 si 3, in timp ce prima clasata obtine calificarea direct in semifinale.

Echipa Romaniei va juca pentru clasarea pe locurile 7-12, dupa incheierea meciurilor din grupe, urmand sa-si cunoasca adversara.

Datorita calificarii la Campionatul Mondial din 2011, obtinuta la Liga Mondiala de la Oradea (locul 5), obiectivul nationalei tarii noastre este o clasare cat mai buna la CE de la Zagreb. Tricolorii au ratat insa "sferturile" si, implicit, o eventuala clasare in primele sase locuri, care le-ar fi adus calificarea directa la CE din 2012 si evitarea meciurilor din preliminarii.

Campionatul European de la Zagreb se va incheia duminica viitoare, atunci cand sunt programate cele doua finale, pentru medaliile de bronz si cele de argint si aur.

Sursa: Mediafax