„În următorul să începem din start cu un om în minus!” Atac dur al lui Jan Oblak după derby-ul din Madrid

Jan Oblak Atletico Madrid Real Madrid Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 12:05
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 12:15

Real Madrid și Atletico Madrid s-au întâlnit în etapa cu numărul 23 din LaLiga, scor 1-1.

Meciul de pe Santiago Bernabeu a fost unul tensionat, așa cum s-au desfășurat toate derby-urile orașului din ultimii ani. Prima repriză s-a încheiat fără gol marcat, însă cu două cartonașe galbene în tabăra lui Diego Simeone pentru Koke și Llorente și unul pentru Militao.

Partida s-a destabilizat în a doua repriză, când Angel Correa a văzut roșu direct din partea lui Gil Manzano, 'centralul' meciului, după ce l-a lovit cu cotul pe Antonio Rudiger, în minutul 64. Deși în inferioritate, Atletico a deschis scorul, în minutul 78 prin Gimenez, însă Alvaro Rodriguez a egalat în minutul 85.

Jan Oblak s-a dezlănțuit după meciul cu Real Madrid

Portarul lui Atletico a vorbit la finalul meciului, reclamând faza la care a fost eliminat Correa, care a destabilizat soarta partidei. Slovenul a fost indignat de eliminarea primită de echipa sa și a reacționat ironic, spunând că următorul meci cu Real ar putea să îl înceapă direct în inferioritate numerică.

„Toată lumea a văzut reluarea și fiecare are opinia lui. Eu cred că nu a fost roșu. În ultimele cinci derby-uri am avut cartonaș roșu. Mai bine în următorul începem din start cu un jucător în minus. Sper să se vorbească mai mult despre fotbal, dar în ultimul timp se întâmplă lucruri grave.

A fost un meci dificil pentru că am rămas în inferioritate numerică. Am reușit să înscriem, apoi ei au marcat la o minge oprită, dar asta este. A fost un meci complicat, așa cum sunt toate de aici. În final trebuie să fim bucuroși pentru punct.

Echipa a reacționat bine după cartonașul roșu. Ne-am apărat bine, însă au egalat. Mulțumit ești când câștigi, când nu o faci nu ai cum să te declari mulțumit”, a declarat Jan Oblak la finalul meciului conform Mundo Deportivo