Vinicius Mallorca Raillo Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 17:13
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 17:45

Real Madrid a cedat la Mallorca, scor 0-1, în a 20-a rundă din La Liga și se îndepărtează tot mai mult de titlu în La Liga.

Elevii lui Carlo Ancelotti au dominat întâlnirea de pe San Moix, dar s-au lovit de o defensivă excelentă a insularilor, care au marcat unicul gol al meciului în minutul 13. Madridul a ratat, printre altele, și o lovitură de la 11 metri, prin Asensio, în minutul 60.

Momentul în care Raíllo îl pune pe Vinícius să sărute stema Mallorcăi

Jocul de la Palma a reprezentat și un nou episod al războiului personal dintre Antonio Raíllo, fundașul de 31 de ani al gazdelor, și Vinícius Júnior, brazilianul lui Real Madrid. Tensiunile dintre cei doi au început încă din septembrie, când Raíllo s-a declarat profund deranjat de dansul pe care sud-americanul îl face după goluri. „Poate să danseze, dar să nu fie lipsit de respect și să-i insulte pe ceilalți fotbaliști profesioniști”, spunea fundașul.

Acum, pe Son Moix, apărătorul de la Mallorca a oferit una dintre fazele memorabile ale partidei. În minutul 56, când jocul era oprit pentru un fault, Antonio Raíllo s-a apropiat de Vinícius și aproape că l-a forțat să sărute stema clubului mallorquin. Sud-americanul s-a dat în spate, surprins și deranjat de reacția adversarului său. VEZI GALERIA FOTO

Brazilianul, provocator ca de obicei, a fost „vânat” pe tot parcursul jocului din Baleare, atât de apărătorii Mallorcăi, cât și de suporterii din tribune. Gestul lui Raíllo a venit după ce, la finalul primei reprize, în timp ce pleca spre vestiare, Vinícius i-a întărâtat pe spectatori și le-a arătat emblema lui Real Madrid.

Raíllo, înainte de meci: „Niciodată nu l-aș da exemplu pe Vinícius”

Tensiunea din teren a fost amplificată în săptămâna premergătoare jocului, după ce Antonio Raíllo a fost întrebat despre Vinícius. Într-un interviu pentru DAZN, apărătorul insularilor a spus că „niciodată nu l-ar da exemplu pe brazilian”.

„Dacă mâine trebuie să îi dau un exemplu fiului meu, ca fotbalist, poate că i-aș oferi drept modele pe Luka Modric sau Karim Benzema. Niciodată pe Vinícius”, a declarat Raíllo.

Pe teren, brazilianul nu a avut un meci reușit. A fost și avertizat cu un cartonaș galben, astfel că va lipsi în următorul joc al Madridului, contra lui Elche. În schimb, Antonio Raíllo a fost un stâlp în defensiva gazdelor, care au acumulat 28 de puncte și sunt pe un liniștitor loc zece, la mijlocul clasamentului.

Rezultatul favorabil i-a încurajat pe fanii celor de la Mallorca să le răspundă suporterilor madrileni, care înainte meciului se întrebau, ironic, cine e Raíllo, ca și cum fundașul din Baleare ar fi un fotbalist necunoscut. „El e Raíllo!” a fost reacția mai multor fani din Mallorca, pe Twitter.