Vinicius Jr, iertat de o sancțiune dură? Ce i-a spus arbitrului asistent din El Clasico, în timpul reacției nervoase de la schimbare

Vinicius Jr El Clasico Real Madrid Spania Vinicius Jr și Carlo Ancelotti, în El Clasico/sursa foto: Twitter
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 17:17
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 17:25

Real Madrid s-a impus în El Clasico, scor 2-1 cu FC Barcelona, în deplasare, într-un meci din etapa a 11-a a campionatului din Spania.

Artizanul victoriei madrilenilor a fost Jude Bellingham (20 ani), autorul unei duble, în minutele 68 şi 90+2, după ce catalanii deschiseseră scorul rapid, prin Ilkay Gundogan (6).

În urma acestui succes, Real Madrid a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate cu Girona, şi la patru puncte de rivala blaugrana, aflată pe locul al treilea.

Vinicius Junior, în centrul unui scandal

Vinicius Jr. a fost înlocuit în minutul 90+6 de Ancelotti cu Lucas Vazquez. Huiduit de public, sud-americanul nu s-a abținut și s-a bucurat ostentativ în fața fanilor adverși, chiar dacă antrenorul său a încercat să-l calmeze.

Arbitrul asistent a încercat să-l determine pe brazilian să se grăbească, moment în care fotbalistul i-a strigat "nu mă atinge, nu mă atinge, ești nebun", au scris jurnaliștii de la Mundo Deportivo

Sursa citată a precizat și că Joao Felix a fost eliminat în 2021 de Gil Manzano, într-un meci dintre Atletico Madrid și Athletic Bilbao, când portughezul i-ar fi spus "ești nebun", în urma unei faze controversate.

În următoarea etapă, Real Madrid va juca pe teren propriu cu Rayo Vallecano, în timp ce FC Barcelona se va deplasa pe terenul lui Real Sociedad.