Villarreal - Real Madrid 2-1 | Madrilenii încep 2023 cu o înfrângere în campionat! Carlo Ancelotti, fără spaniol în primul „11”

Real Madrid LaLiga Villarreal Spania
Data publicarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 20:00
Data actualizarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 20:16

Real Madrid a pierdut primul meci din LaLiga în 2023.

În runda a 16-a din campionat, Real Madrid s-a deplasat pe terenul lui Villarreal. Însă elevii lui Carlo Ancelotti (63 ani) nu au putut să obțină niciun punct.

Gazdele au deschis scorul în startul reprizei secunde. Yeremy Pino (20 ani) l-a învins pe Thibaut Courtois (30 ani) și a făcut 1-0. Chiar dacă Real Madrid a egalat de la punctul cu var în minutul 60, prin Karim Benzema (35 ani), bucuria madrilenilor a ținut doar 3 minute. Villarreal a primit și ea un penalty, iar Gerard Moreno (30 ani) a făcut-o pe gruparea de pe Santiago Bernabeu să sufere a doua înfrângere din acest campionat.

În urma acestui rezultat, Real Madrid rămâne pe locul 2 în LaLiga, cu 38 de puncte. Dacă va reușit să o învingă pe Atletico Madrid, FC Barcelona va pune 3 puncte în plus față de rivala sa.

Real Madrid, fără fotbalist spaniol în echipa de start

Pentru prima dată în istorie, Real Madrid a început partida fără fotbalist spaniol în teren.

Courtois (Belgia) - Militao (Brazilia), Rudiger (Germania), Alaba (Austria), Mendy (Franța) - Kroos (Germania), Tchouameni (Franța), Modric (Croația) - Valverde (Uruguay), Benzema (Franța), Vinicius Junior (Brazilia) a fost primul „11” pe care Carlo Ancelotii l-a trimis cu Villarreal.