Revenire de „thriller” pentru românul cu 25 de selecții la națională: echipa lui e lider, deși etapa trecută era pe 5

Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 14:53
Data actualizarii: Marti 09 Mai 2023, 14:57

Atacantul român e martor la cel mai încins final de campionat din ultimii ani.

Las Palmas a devenit lider în Segunda División, după o etapă absolut „nebună”, în care a sărit de pe poziția a cincea pe prima! Echipa din Canare este acum favorită în lupta pentru promovare, una istorică, în care cinci echipe sunt despărțite de numai două puncte!

În victoria cu 1-0 la Eibar, care a trimis-o în fotoliul de lider, Las Palmas a contat și pe românul Florin Andone (30 de ani). Vârful a prins ultimele 9 minute pe teren, revenind astfel în echipă după șase meciuri în care nu a prins lotul. Ultima oară jucase 45 de minute pe 18 martie, într-un 1-4 cu Tenerife.

Florin Andone a revenit pe teren! Ce scrie presa din Spania

Deși a jucat puțin, evoluția lui Andone a fost apreciată de presa locală. „Internaționalul român a intrat în ultimele minute și a demonstrat curaj. A făcut ce știe mai bine: să țină balonul. A obținut două cornere în finalul partidei”, a scris publicația Canarias 7.

„Revenirea românului este un adevărat eveniment”, a notat publicația La Provincia. Andone a fost accidentat la piciorul stâng în ultima lună și a revenit la antrenamentele echipei din Canare abia săptămâna trecută.

Într-un interviu acordat site-ului oficial al lui Las Palmas, Andone spunea că e fericit, are dorința de a reveni curând pe teren și se antrenează din ce în ce mai bine. Românul a ajuns la Las Palmas în septembrie 2022 și a adunat 19 meciuri și două goluri în această stagiune.

Andone a marcat ultima dată pe 26 noiembrie 2022, într-o victorie cu Tenerife (3-1). Cealaltă reușită a venit pe 15 octombrie și a însemnat un gol de trei puncte pentru Las Palmas: 1-0 cu Ponferradina, în deplasare.

• 1 milion de euro valorează azi Florin Andone, potrivit Transfermarkt.
  • 6 milioane de euro e cea mai mare cotă din cariera atacantului, în 2018 și 2019.
  • 25 de meciuri și 2 goluri are Andone pentru echipa națională.

Florin Andone trăiește cel mai încins final de campionat posibil! Cum arată clasamentul

Florin Andone are șanse importante să evolueze în La Liga din sezonul viitor. Las Palmas va juca în ultimele trei runde cu Villarreal B, apoi se va deplasa la Cartagena, iar în ultima etapă va întâlni acasă Deportivo Alavés, într-o partidă care ar putea fi decisivă pentru promovare.

Lupta pentru un loc lângă Barcelona și Real Madrid este una crâncena. Primele patru clasate sunt întinse pe doar un punct și niciuna nu excelează în privința formei. Eibar nu a câștigat de șapte partide, în timp ce Levante nu a bătut pe nimeni de șase runde.

Surpriza ar putea să o producă Albacete, nou promovată în acest sezon în Segunda División. Formația pregătită de Rubén Albés, fost antrenor în România, la Hermannstadt, a învins cu 5-0 la Ibiza și este cea mai în formă dintre primele șase clasate.

Albacete mai are de jucat cu Deportivo Alavés pe propriul teren, iar în cazul unei victorii se înscrie serios în luptă. Băieții lui Albés au apoi un program convenabil, cu Ponferradina (d) și Mirandes (a).

• 3 echipe promovează în La Liga: primele două direct, iar a treia va fi decisă după un play-off jucat pe sistem semifinală și finală, ambele în dublă manșă.