Realul lui Benitez, mult sub cel al lui Ancelotti. Antrenorul intra in criza de timp, dar nu se gandeste la demitere: "Se mai intampla sa pierzi"

Real Madrid la liga Rafa Benitez Spania Villarreal Spania
Data publicarii: Luni 14 Decembrie 2015, 11:38
Data actualizarii: Luni 14 Decembrie 2015, 11:57

Le-au umplut poarta suedezilor de la Malmo, insa au suferit inca o rusine in La Liga. Real Madrid, cu Ronaldo si Bale in teren, a pierdut cu 0-1 meciul cu Villarreal, disputat aseara in campionat.

Real Madrid continua sa sufere in acest sezon. Formatia lui Rafa Benitez, care a realizat scorul sezonului de Liga Campionilor cu Malmo, saptamana trecuta (8-0), a ramas la 5 puncte de Barcelona, dupa ce a cedat cu 0-1 in meciul cu Villarreal.

Madrilenii au ratat sansa de a se apropia de Barcelona si Atletico, care au cate 35 de puncte in La Liga. Realul are 30 de puncte in acest moment.

Realul lui Benitez, sub cel al lui Ancelotti

Realul nu are parte de cel mai bun parcurs sub comanda lui Rafa Benitez, antrenor sosit in vara la carma echipei, iar nemultumirile continua sa se acumuleze in privinta antrenorului.

Dupa 15 etape, Realului Benitez are cu 9 puncte si 23 de goluri mai putin decat avea echipa in mandatul italianului Ancelotti. Mai mult, Realul lui Ancelotti era lider in clasament, cu 7 puncte avans fata de Barcelona si un golaveraj 55-13. Cu Benitez pe banca, Realul e pe locul 3, cu 30 de puncte si un golaveraj 32-13.

Tot in sezonul trecut, Real Madrid a reusit sub comanda lui Ancelotti o serie de 13 victorii consecutive pana in etapa a 15-a. Prin comparatie, Realul de acum are 9 victorii, 3 egaluri si 3 infrangeri.

Benitez: "Am reactionat prea tarziu"

Rafa Benitez a vorbit si el dupa 0-1 cu Villarreal, acesta spunand ca "e dificil de explicat ce s-a intamplat".

"Este dificil de explicat. Este adevarat ca in prima repriza nu am fost suficient de buni. Ma asteptam sa vad de la inceput o echipa la fel de buna ca in repriza secunda.

Ne-a lipsit sansa, dar echipa trebuia sa faca mai mult. nu sunt deloc multumit de prima repriza, cred ca drumul pe care trebuie sa-l urmam este cel din partea a doua a jocului. Din pacate, reactia noastra intarziata ne-a costat trei puncte. Dar se mai intampla...

Stim ca pentru a reusit sa luam titlul, trebuie sa castigam. Si mai trebuie sa demonstram ca vizam titlul", a spus Benitez.

Unicul gol al meciului Villarreal 1-0 Real Madrid a fost marcat in minutul 9 de Roberto Soldado.