Real Madrid este noua campioană a Spaniei! Ancelotti aduce titlul #36 cu patru etape înainte de final

Real Madrid Carlo Ancelotti fc barcelona Girona Spania
Data publicarii: Sambata 04 Mai 2024, 21:33
Data actualizarii: Sambata 04 Mai 2024, 21:34

Real Madrid a devenit matematic noua campioană a Spaniei, cu patru etape înainte de finalul sezonului din LaLiga.

Sâmbătă, Real Madrid a învins clar Cadiz, scor 3-0, după golurile marcate în repriza secundă de Brahim Diaz, Jude Bellingham și Joselu. Câteva ore mai târziu, trupa lui Carlo Ancelotti a devenit matematic campioană după eșecul Barcelonei.

Real Madrid este noua campioană a Spaniei

Barcelona, locul 2 înaintea acestei etape, a pierdut pe terenul revelației Girona, scor 4-2. Echipa lui Xavi Hernandez a condus la pauză cu 2-1, însă gazdele au întors rezultatul în actul secund și au urcat pe locul 2 în urma acestei victorii.

Cu patru runde înainte de final, Real Madrid are 87 de puncte, 13 peste Girona și 14 peste Barcelona. Pe locul 4, ultimul care asigură calificarea în Liga Campionilor, se află Atletico Madrid.

• Pentru Real Madrid este titlul cu numărul 36 în campionatul Spaniei, în timp ce Carlo Ancelotti își trece al doilea campionat câștigat alături de Los Blancos, după cel din sezonul 2021/2022.
  • Real Madrid a avut un parcurs impresionant în campionat: a pierdut un singur meci în cele 34 de etape și are cea mai bună apărare (22 de goluri primite) și cel mai bun atac (74 de goluri marcate).

Real nu are acum mult timp la dispoziție pentru a sărbători titlul. Pentru madrileni urmează returul cu Bayern Munchen din semifinalele Champions League, miercuri, de la ora 22:00 (2-2, în tur).