Real Madrid, din nou lider în LaLiga! Victorie clară a echipei lui Carlo Ancelotti

Real Madrid Carlo Ancelotti LaLiga Spania
Data publicarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 09:42
Data actualizarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 09:43

Echipa Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Granada, într-o partidă disputată sâmbătă seara în cadrul etapei a 15-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Brahim Diaz a deschis scorul în minutul 26 al întâlnirii de pe Santiago Bernabeu, rezultatul final fiind stabilit de Rodrygo în repriza secundă (57). Internaţionalul brazilian a marcat cu această ocazie al şaptelea său gol în ultimele cinci meciuri.

În urma acestei victorii, Real Madrid a revenit pe primul loc al clasamentului, pe care îl cedase provizoriu rivalei Girona, care a dispus la rândul ei sâmbătă după-amiază, cu 2-1, de Valencia CF.

Athletic Bilbao şi-a consolidat poziţia a cincea în clasament, după un succes categoric, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Rayo Vallecano (locul 11). Bascii au revenit provizoriu la trei puncte de Atletico Madrid (locul 3) şi FC Barcelona (locul 4), care se vor înfrunta duminică în derby-ul etapei.

Rezultate:

Vineri

Las Palmas - Getafe 2-0

Au marcat: Araujo (43), Herrera (90+2).

Sâmbătă

Girona - Valencia CF 2-1

Au marcat: Stuani (82, 88), respectiv Duro Perales (56).

Athletic Bilbao - Rayo Vallecano 4-0

Au marcat: Guruzeta (23), Alfonso Espino (47 - autogol), Williams (64), Williams (68).

Real Madrid - Granada 2-0

Au marcat: Diaz (26), Rodrygo (57).

Osasuna Pamplona - Real Sociedad 1-1

Au marcat: Moi Gomez (2), respectiv Umar (41).

Duminică se dispută partidele Mallorca - Deportivo Alaves, Almeria - Betis Sevilla, Sevilla FC - VillarReal şi FC Barcelona - Atletico Madrid.

Etapa se va încheia luni cu meciul Celta Vigo - Cadiz.