Que locura! Girona, victorie în prelungiri cu Atletico Madrid într-un meci cu șapte goluri! Notele primite de fostul dinamovist

Girona Aleix Garcia Atletico Madrid Spania
Data publicarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 08:36
Data actualizarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 08:36

Girona și Atletico Madrid s-au duelat în etapa cu numărul 19 din LaLiga, scor 4-3.

Girona își continuă parcursul senzațional din campionat, după un meci spectaculos împotriva lui Atletico Madrid. Scorul a fost deschis de catalani, în minutul 2 prin Valery, însă Alvaro Morata a egalat în minutul 14. Gazdele au mai marcat de două ori prin Savio și Blind, dar același Morata a reușit să reducă diferența înainte de pauză.

Atacantul spaniol a reușit hat-trick-ul în minutul 54, iar meciul părea să se îndrepte spre o remiză, însă Martin a dat lovitura în primul minut de prelungiri, aducând astfel victoria Gironei, care se ține tare, la egalitate de puncte cu liderul Real Madrid, 48.

Cum l-au notat catalanii pe Aleix Garcia

Fostul dinamovist, Aleix Garcia, a fost titular și integralist în duelul de miercuri seară, având încă o prestație solidă. Presa catalană l-a lăudat încă o dată pentru evoluția sa, fiind numit în continuare „farul” Gironei.

„O neînțelegere cu Blind aproape se sfârșește cu golul lui Griezmann. Cu toate astea, și-a revenit în cea mai bună manieră, servind o minge importantă în centrul careului la o acțiune repetată care a dus la golul de 3-1 al lui Blind. Fără să strălucească în exces, continuă să fie farul Gironei”, a punctat sport.es, care l-a notat cu 6 pe căpitanul Aleix Garcia.

„L-a asistat pe Blind la al treilea gol și a opus rezistență în fața mijlocului stâncos al vizitatorilor. Are o 'mânușă' și i-a mai ieșit încă o zi”, punctează și Mundo Deportivo