VIDEO Memphis Depay a înscris primul său gol pentru Atletico Madrid! Olandezul, decisiv în minutul 89

Memphis Depay Adelardo Rodríguez Atletico Madrid Diego Simeone Koke Spania
Data publicarii: Luni 13 Februarie 2023, 08:16
Data actualizarii: Luni 13 Februarie 2023, 08:25

Koke și compania rămân pe locul 4 în La Liga, la un singur punct de podium.

Atacantul olandez Memphis Depay a marcat primul său gol pentru Atletico Madrid după transferul său de la FC Barcelona, ajutându-şi noua echipă să învingă la limită, în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Celta Vigo, duminică, în etapa a 21-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Introdus pe teren în repriza secundă (61), Depay a marcat golul victoriei în minutul 89 al partidei de pe Estadio Municipal de Balaidos (VIDEO AICI).

Un merit important pentru acest succes îl are însă şi portarul sloven Jan Oblak, care a avut câteva intervenţii decisive pe parcursul jocului.

Recordul lui Koke, legenda lui Atletico Madrid

Cu această ocazie, internaţionalul spaniol Koke Resurreccion, căpitanul lui Atletico, a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri în La Liga din istoria clubului "rojiblanco" (402).

Koke l-a depăşit pe legendarul Adelardo Rodríguez, căruia îi doborâse în luna octombrie şi recordul de meciuri disputate în toate competiţiile pentru Atletico Madrid.

"Cele mai importante sunt cele trei puncte, dincolo de meciuri. E frumos însă să-mi îndeplinesc visele doborând recorduri la clubul vieţii mele", a declarat Koke, care a fost titular în 354 dintre cele 402 meciuri din liga spaniolă, cu un total de 37 de goluri şi 82 de assist-uri.

El a fost de două ori campion al Spaniei cu Atletico Madrid, sub comanda antrenorului Diego Simeone, în sezoanele 2013-2014 şi 2020-2021.

În urma victoriei de la Vigo, Atletico Madrid şi-a consolidat poziţia a patra în clasament, apropiindu-se la un singur punct de ocupanta locului al treilea, Real Sociedad, care se va deplasa luni la Barcelona pentru partida cu Espanyol, scrie Agerpres.