VIDEO Linares - Barcelona 1-2, în Cupa Spaniei. Catalanii s-au chinuit cu o echipă din liga a treia

linares Barcelona Cupa Spaniei Spania
Data publicarii: Miercuri 05 Ianuarie 2022, 22:27
Data actualizarii: Miercuri 05 Ianuarie 2022, 22:28

Trupa lui Xavi s-a calificat cu mari emoții în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

Linares - Barcelona 1-2, în Cupa Spaniei

Cu mai mulți jucători importanți în primul 11 contra formației din liga a treia spaniolă, Barcelona s-a văzut condusă după doar 19 minute, când Hugo Diaz a marcat pentru Linares cu o lovitură de cap, de lângă Mingueza și Eric Garcia.

Xavi a făcut trei schimbări la pauză, i-a introdus pe experimentații Frenkie de Jong, Pique și Dembele, iar Barcelona a reușit să întoarcă scorul în partea secundă. Ousmane Dembele a marcat pentru 1-1 în minutul 63, cu un șut din afara careului, iar Ferran Jutgla a reușit golul victoriei șase minute mai târziu, când a pătruns în careul advers și a finalizat cu o execuție plasată.

S-a terminat 2-1 pentru Barcelona, care se califică în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

UPDATE, Minutul 90+4: Final! Linares - Barcelona 1-2.

UPDATE, Minutul 69: GOL Barcelona! Ferran Jutgla marchează pentru 2-1 după o pătrundere impresionantă în careul advers.

UPDATE, Minutul 63: GOL Barcelona! Ousmane Dembele marchează cu un șut din afara careului.

UPDATE, Minutul 46: Xavi face trei schimbări: Puig, Araujo și Akhomach sunt înlocuiți de Frenkie de Jong, Pique și Dembele.

UPDATE, Minutul 45+1: Pauză! Barcelona a dominat în prima repriză, însă Linares este în avantaj.

UPDATE, Minutul 19: GOL Linares! Apărarea Barcelonei este fără replică la atacul gazdelor și îi permite lui Carnicer să centreze în careu pentru Hugo Diaz, care marchează cu capul dintre Mingueza și Eric Garcia.

În echipa lui Xavi, afectată în perioada recentă de cazurile de COVID-19, și-au făcut apariția mai multe nume importante, precum Jordi Alba, Sergio Busquets sau Dani Alves, ultimul fiind la primul meci oficial după revenirea în tricoul Barcelonei.

Linares Deportivo este o echipă din Andaluzia care evoluează în liga a treia din Spania, ocupând locul 14 în Primera RFEF, grupa 2, cu doar 22 de puncte strânse în 17 etape.

Echipele de start:

• Linares: Razak - Perejon, Guerrero, Gomez, Barbosa - Barragan, Rodri, Melendez, Carnicer - Hugo Diaz, Copete
  • Barcelona: Neto - Mingueza, Araujo, Garcia, Alba - Dani Alves, Busquets, Puig - Nico, Akhomach, Jutgla