Bascii au găsit marele minus al lui Ianis Hagi! Ce notă a primit fiul „Regelui”, schimbat după doar o oră de joc

Ianis Hagi alaves Las Palmas Spania
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 18:50
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 18:51
Ianis Hagi (25 de ani) a prins 63 de minute pe teren, în eșecul lui Deportivo Alavés cu Las Palmas, scor 0-1.

Insularii au înscris singurul gol al meciului în minutul 31, prin Kirian Rodríguez. În ciuda faptului că a dominat jocul, a avut numeroase ocazii și un gol anulat, echipa lui Ianis Hagi nu a putut reveni pe tabelă.

Ce notă a primit Ianis Hagi, încă „inconsistent”, după meciul cu Las Palmas

Titular pentru a șasea oară în această stagiune, fiul „Regelui” s-a remarcat în două momente. În minutul 41, Ianis a inventat o pasă magistrală pentru Samuel Omorodion, care a rămas singur cu portarul advers, dar nu a reușit să finalizeze.

Schimbat în minutul 63, cu Carlos Benavídez, Hagi Jr. a fost vizibil nemulțumit de înlocuirea gândită de antrenorul lui Alavés, Luis García Plaza. Românul a primit nota 6 pentru prestația sa, în viziunea publicației basce El Correo

„Suspendarea lui Ander Guevara i-a deschis poarta spre primul 11. Până acum i-a lipsit continuitatea și acțiunile sale sunt prea inconsistente, dar are calitatea necesară pentru a fi un jucător important. I-a servit o minge remarcabilă lui Samu, lăsându-l singur cu portarul”, a scris sursa citată.

Ianis Hagi rămâne cu două goluri marcate pentru Alavés

Dacă Ianis Hagi a fost notat cu 6, cel mai bun om al lui Deportivo Alavés, în opinia celor de la El Correo, a fost fundașul dreapta Andoni Gorosabel. Acesta a primit 7 și a fost apreciat pentru intervențiile în apărare, cât și pentru acțiunile energice pe fază ofensivă.

Împrumutat de Rangers în Spania până în vara lui 2024, Ianis Hagi a adunat 13 apariții pentru formația bască. A înscris două goluri, ambele în Cupa Spaniei, într-un 10-0 cu Deportivo Murcia. Românul a reușit și un assist pentru Alavés, într-o deplasare cu Atlético Madrid (1-2).

În runda următoare din La Liga, a 17-a, echipa lui Hagi se va deplasa la surpriza campionatului, Girona. Trei zile mai târziu, pe 21 decembrie, Alavés va juca acasă cu Real Madrid.