FOTO Ianis Hagi, în centrul atenției: pasă de vis în eșecul echipei sale, apoi nemulțumit de schimbare. Ce scriu spaniolii

Ianis Hagi Deportivo Alaves Las Palmas Spania
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 17:53
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 17:53

Ianis Hagi a fost titular în meciul pe care Deportivo Alavés l-a jucat cu Las Palmas, în a 16-a etapă din La Liga.

Alavés a pierdut, scor 0-1, și este pe locul 13 în Spania, cu 16 puncte. Kirian Rodríguez, în minutul 31, a marcat singurul gol al meciului.

Fiul „Regelui” a rezistat pe teren până în minutul 63, când antrenorul bascilor l-a schimbat cu uruguayanul Carlos Benavídez. Românul a fost vizibil nemulțumit cu decizia tehnicianului său, mai ales că fusese unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor.

Ianis Hagi, lăudat de basci pentru o pasă luminoasă

Hagi Jr. a primit a doua cea mai mare notă dintre jucătorii lui Alavés: 7,3, potrivit Sofascore. Doar căpitanul Luis Rioja a primit mai mult: 7,4. Românul a avut un șut pe parcursul meciului, 73% acuratețea paselor și a creat o ocazie uriașă de gol pentru echipa sa.

În minutul 41, Ianis l-a servit excelent pe atacantul Samuel Omorodion, care a ratat singur cu portarul insularilor. Vârful bascilor a avut și un gol anulat de VAR, la capătul unui meci dominat categoric de Alavés.

„O pasă mare a lui Hagi”, a notat, imediat după joc, publicația El Correo. „Ianis Hagi a fost ales să-l înlocuiască pe Ander Guevara, suspendat. O declarație de intenție a antrenorului Luis García, care a mizat pe calitatea tehnică a românului în locul forței fizice a lui Carlos Benavídez”, a mai scris sursa citată.

Ianis Hagi, două goluri și un assist la Alavés

Și publicația Noticias de Álava a remarcat pasa luminoasă a lui Hagi din minutul 41. „Servit de o pasă în adâncime a lui Ianis Hagi, Samu a rămas singur cu portarul Valles, dar a trimis mingea în genunchiul acestuia, spre disperarea antrenorului Luis García”, au notat jurnaliștii basci.

Cotat la 4 milioane de euro, Ianis Hagi a strâns 13 meciuri pentru Alavés în acest sezon. A marcat de două ori (în victoria cu 10-0 din Cupa Spaniei, cu Deportivo Murcia) și a reușit o pasă de gol (în eșecul cu Atlético Madrid, 1-2, din etapa a 11-a).