"Barcelona a intrat in panica" in timp ce "La Liga e mai aprinsa ca niciodata". Spaniolii au parte de un final nebun de campionat, la Barca apele s-au agitat

Barcelona Atletico Madrid la liga Real Madrid Spania Spania
Data publicarii: Luni 18 Aprilie 2016, 09:18
Data actualizarii: Luni 18 Aprilie 2016, 09:37

Barcelona a pierdut cel de-al treilea meci consecutiv si trece printr-o perioada grea. La un moment dat distantata in fruntea clasamentului din La Liga, gruparea blaugrana tremura acum, fiind egalata de Atletico.

Eliminati din Liga Campionilor de rivalii de la Atletico, Messi & Co au acuzat socul si in campionat. Barcelona a pierdut din nou, pentru a treia oara in patru etape, scor 1-2 cu Valencia.

In urma infrangerii, Barcelona a ramas cu 76 de puncte, fiind egalata de Atletico, echipa care a invins fara emotii Granada (3-0). De asemenea, Real Madrid s-a apropiat si ea la un punct de Barcelona dupa 5-1 pe terenul lui Getafe.

Barcelona a fost condusa cu 2-0 la pauza de Valencia, pe Camp Nou, dupa autogolul lui Rakitic (26) si reusita lui Santi Mina (45+1). In repriza a doua, catalanii au ratat numeroase ocazii, unicul gol al acestora fiind marcat de Messi, in minutul 63. Eroul Valenciei a fost Diego Alves, portarul brazilian de 30 de ani remarcandu-se prin paradele sale exasperante pentru fanii blaugrana.

Egalata in clasament de Atletico, Barcelona are un final de campionat mai greu decat ar fi crezut. Catalanii sunt obligati sa castige toate cele 5 etape ramase pentru a fi siguri de trofeu.

Iar acest lucru nu va fi deloc usor, scriu astazi cele mai importante ziare din Peninsula Iberica. MARCA titreaza ca "Barcelona a intrat in panica", in timp ce AS aminteste ca Real Madrid a pierdut si ea titlul in sezonul 2003/04 dupa ce a avut un avans de 8 puncte. Atunci, Real, condusa de Queiroz, a incheiat pe 4, in timp ce Valencia a ridicat trofeul.

"Panica" despre care vorbesc jurnalistii MARCA s-a vazut si in atitudinea lui Luis Enrique de dupa meci. Antrenorul catalan a refuzat sa raspunda unor intrebari la conferinta de presa, fiind enervat de un ziarist care l-a chestionat pe seama formei fizice a echipei.

In final, acesta a spus ca "Barcelona depinde inca doar de ea".