VIDEO A început La Liga Loca! Derby decis în minutul 89 + meci în care s-a marcat numai din penalty-uri! Când debutează Barcelona și Real Madrid

la liga Almeria Rayo Vallecano Sevilla Valencia Spania
Data publicarii: Sambata 12 August 2023, 08:30
Data actualizarii: Sambata 12 August 2023, 08:43

Campionatul Spaniei a luat startul vineri seara, cu partidele Almeria - Rayo Vallecano și Sevilla - Valencia.

Rayo Vallecano a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia Almeria, în meciul de debut al primei etape din La Liga.

Ambele goluri au fost marcate din lovituri de la 11 metri.

Almeria - Rayo Vallecano 0-2 după două penalty-uri

Rayo a deschis scorul în minutul 20, prin Isi Palazon, dintr-un penalty obţinut de Randy Nteka.

După opt minute, oaspeţii au primit a doua lovitură de pedeapsă, transformată acum de Randy Nteka.

În minutul 82 la Rayo a intrat şi Radamel Falcao, cel care l-a înlocuit pe francezul Nteka.

Sevilla - Valencia 1-2 în al doilea meci al serii

Valencia s-a impus, scor 2-1, la FC Sevilla, tot vineri seară.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 60, prin fundaşul Mouctar Diaky.

Sevilla a egalat prin marocanul Youssef En-Nesyri în minutul 70, dar Valencia a marcat golul victoriei în minutul 89, prin Javi Gerra.

Gazdele au jucat în zece oameni din minutul 81, când francezul Loïc Badé a fost eliminat pentru fault.