FOTO Victorie uriașă pentru "Stejari", 37-27 cu Portugalia după un adevărat "thriller"! România, încă un pas mare spre Cupa Mondială

Rugby
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 19:27
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 20:23

Meci cu o încărcătură fantastică pentru reprezentativa România de rugby!

UPDATE, ora 19:30 România s-a impus în fața Portugaliei, 37-27, sâmbătă seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală și este și mai aproape de Cupa Mondială din Franța.

• Soarta partidei s-a decis la ultima fază a înfruntării de pe arena de lângă Parcul Herăstrău, când România a izbutit un eseu, în uralele spectatorilor prezenți la meci.
  • După ce au fost conduși la pauză, românii au reușit să facă diferența prin pachetul de înaintare. Au reușit două eseuri prin Ovidiu Cojocaru și Alexandru Savin, iar Ionel Melinte a transformat fără greșeală.

A post shared by rugbyromania (@rugbyromania)

România a deschis scorul în minutul 5, printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Ionel Melinte, însă oaspeţii au preluat apoi "ostilităţile" punând o presiune crescută pe defensiva "stejarilor", iar la o fază de atac prelungit, au izbutit primul eseu, în minutul 26, prin Jose Lima, netransformat.

Tot lusitanii s-au aflat la conducerea meciului, iar trei minute mai târziu, Samuel Marques a mai pus trei puncte pe tabela de marcaj, dintr-o lovitură de pedeapsă.

''Stejarii" au dat o replică slabă, oferind aproape baloane "pe tavă" adversarilor, care au mai reuşit un eseu, în minutul 34, prin Rodrigo Marta, transformat de Samuel Marques.

În minutul 37, Ionel Melinte a redus din diferenţă prin fructificarea unei lovituri de pedeapsă, însă Vincent Pinto a replicat imediat, printr-o încercare concretizată în minutul 38, transformată de Marques.

Totuşi, primul mitan s-a încheiat cu "stejarii" în atac, Dragoş Ser marcând eseu în minutele de prelungire, transformat de Melinte, rezultatul pauzei fiind 22-13 pentru Portugalia.

În partea a doua a jocului, "lupii" au ieşit mai proaspeţi de la cabine şi în minutul 48, au mai marcat un eseu, prin acelaşi Vincent Pinto, netransformat, moment după care însă tricolorii au revenit în forţă şi au reuşit două eseuri, în minutele 52 şi 63, prin Ovidiu Cojocaru şi Alexandru Savin, ambele transformate de Melinte.

În minutul 70, "stejarii" au reuşit să revină în avantaj pentru prima oară de la începutul meciului, prin lovitura de pedeapsă transformată de Melinte, scorul ajungând 30-27 pentru România.

Finalul a aparţinut tot jucătorilor pregătiţi de Andy Robinson, care în ultimele secunde ale partidei au mai izbutit un eseu, prin Andre Gorin, transformat, astfel că scorul final a fost 37-27 pentru tricolori.

Pe 27 februarie, în etapa a 3-a a REC 2022, România va întâlni în deplasare Spania, la Madrid, ibericii învingând tot sâmbătă, cu 41-37, Rusia, la Soci.

România - Portugalia 37-27

România: 1. Vasile Bălan (CSA Steaua) , 2. Ovidiu Cojocaru (CSM Ştiinţa Baia Mare), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Marius Antonescu (Bourg en Bresse), 5. Adrian Moţoc (Stade Aurillac), 6. Cristi Chirica (Sporting Club Appameen), 7. Dragoş Ser (CSA Steaua), 8. Mihai Macovei (Colomiers), 9. Gabriel Rupanu (SCM Timişoara), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Marius Simionescu (CS Dinamo), 12. Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), 13. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Ionel Melinte (RCHCC)

Rezerve: 16. Tudor Butnariu (CSA Steaua), 17. Alexandru Savin (SOC), 18. Alexandru Ţăruş (Rouen), 19. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 20. Andre Gorin (RCHCC), 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 23. Nicolas Onuţu (CS Vienne)

Portugalia: 1. Francisco Fernandes, 2. Lionel Campergue, 3. Diogo Hasse Ferreira, 4. Jose Madeira, 5. Jean Sousa, 6. Joao Granate, 7. Steevy Cerqueira, 8. Rafael Simoes, 9. Samuel Marques, 10. Jorge Abecasis, 11. Rodrigo Marta, 12. Tomas Appleton (căpitan), 13. Jose Lima, 14. Vincent Pinto, 15. Manuel Cardoso Pinto.

Rezerve: 16. Geoffrey Moise, 17. Duarte Diniz, 18. Cody Thomas, 19. Duarte Torgal, 20. Thibault De Freitas, 21. Pedro Bettencourt, 22. Pedro Lucas, 23. Simao Bento. Antrenor principal: Patrice Lagisquet.

Rugby-ul românesc trăiește intens în această perioadă. După ce acum câteva zile au învins Rusia, scor 34-25, ”Stejarii” se pregătesc pentru o altă partidă crucială în lupta pentru calificarea la Cupa Mondială de anul viitor: cea cu Portugalia. Aceasta va avea loc sâmbătă, de la ora 17.30, pe Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf” (în direct la TVR 1).

Toată lumea a intrat în febra partidei care ne-ar putea apropia decisiv de atingerea visului participării la Cupa Mondială din 2023. Adversara noastră este una dintre revelațiile ultimilor ani, iar rezultatul de egalitate, 25-25, înregistrat în weekend la Tbilisi contra liderului, Georgia, l-a pus în gardă pe selecționerul României, Andy Robinson.

”Abia aștept partida. Va fi un meci pe cinste. Portugalia joacă un rugby performant. Sunt foarte încântat de felul cum am jucat în weekend, deci urmează un meci mare. Portugalia are același antrenor de câțiva ani, iar unii jucători au multe meciuri împreună, au putut să-și stabilească o tactică de joc și au avut și niște rezultate bune. Au fost foarte aproape de a învinge Japonia, au bătut Canada, plus rezultatul de egalitate cu Georgia. Impresionant!” – Andy Robinson, selecționerul naționalei de rugby a României.

România - Portugalia, de la 17:30. “E capital pentru noi”

Pentru unul dintre componenții naționalei României, Marius Antonescu, acest meci este o adevărată semifinală pentru calificarea la Cupa Mondială. El știe că o victorie ne apropie foarte mult de atingerea obiectivului.

”Suntem cu toții conștienți că va fi un meci destul de greu. E un meci capital pentru noi și pentru cursa noastră de calificare. Vedem acest meci cu Portugalia ca pe o semifinală, pentru că e un adversar direct, la fel ca și Spania și Rusia. Am trecut de Rusia, acum cel mai important meci e cel cu Portugalia, după care o să vedem în funcție de rezultat ce obiective avem”, spune Marius Antonescu, component al naționalei de rugby a României.

Au revenit uimitor în ultimul minut

Anul trecut, la Lisabona, România a smuls o victorie dramatică, revenind în ultimele 10 minute de la 14-27 și câștigând cu 28-27, după un eseu marcat și transformat în ultimul minut de joc. Atât autorul acelei încercări decisive, Ovidiu Cojocaru, cât și ceilalți componenți ai echipei, speră să nu mai aștepte finalul partidei și să se impună mai clar.

”Acel meci a rămas în mintea noastră. Știm ce avem de făcut și ne pregătim ca în partida cu Portugalia să nu ajungem în alea zece minute, să terminăm meciul înainte. Nu mă aștept să fie ușor, o să fie o partidă disputată, un meci greu. Dar eu sper să ieșim victorioși, ca și după întâlnirea cu Rusia. Față de anul trecut, echipa Portugaliei a evoluat și mi se pare mai bună”, afirmă Ovidiu Cojocaru, component al naționalei de rugby a României.

”Acest meci e diferit față de anul trecut. Acum jucăm acasă și avem de gând să construim o fortăreață. Îmi place să jucăm aici. E important să nu rămânem în aceeași poziție, să ne asigurăm că jucăm bine în primele 60 de minute și să terminăm în forță. Suporterii sunt minunați, simțim cum susțin echipa, deci trebuie să ne asigurăm că jucăm bine. În același timp, avem un respect deosebit față de Portugalia, față de modul cum joacă. Totul se va reduce la micile detalii și e important să fim riguroși în ceea ce privește atacul și să profităm de fiecare oportunitate care se ivește” – Andy Robinson, selecționerul naționalei de rugby a României.

”Îmi aduc aminte foarte bine meciul acela. Nimeni nu credea că de la 27-14 să revenim cu două eseuri și să  batem. A fost o revenire spectaculoasă. Ne dorim să avem un meci mai ușor ca acela de la Lisabona. Nu cred că se mai pune problema să așteptăm pe ultimele 10 minute. Vrem să luăm minut cu minut și să câștigăm” – Daniel Plai, component al naționalei de rugby a României.

Jucătorii așteaptă fanii în tribune: ”Suporterii ne împing de la spate!”

La meciul cu Rusia, publicul a fost cu adevărat al 16-lea jucător al naționalei noastre. De altfel, jucătorii români recunosc că se simt mult mai puternici atunci când au suporterii alături, de aceea îi așteaptă să vină în număr cât mai mare și să-i încurajeze și la partida cu Portugalia, pentru a putea apoi să sărbătorească împreună victoria.

”Suporterii ne ajută foarte mult. A fost o plăcere deosebită să fim alături de public în meciul trecut. Îi așteptăm, ca de fiecare dată, să ne fie alături și vreau să le mulțumesc că sunt acolo tot timpul. Știm că o să fie alături de noi, pentru că ne-au demonstrat asta de-a lungul timpului. Iar noi o să încercăm să dăm tot ce avem mai bun să putem să fim cât mai aproape de calificare”, a mai spus Marius Antonescu, component al naționalei de rugby a României.

• ”Pentru noi e foarte important să avem tribunele cât de cât pline, măcar în limita care e impusă, 30% din tribune să fie. Pur și simplu e un plus să avem lângă noi suporterii, familiile sau prietenii” – Ovidiu Cojocaru, component al naționalei de rugby a României
  •  ”Publicul e foarte important. Te împinge de la spate. Să vină, știu că e voie doar cu 30% din capacitate, dar contează mult” – Daniel Plai, component al naționalei de rugby a României.