Răsuflăm ușurați: există o echipă mai slabă decât România la CM de rugby! Cât s-a încheiat Franța - Namibia

Cupa Mondiala de Rugby Damian Penaud Namibia nationala de rugby a Frantei Thomas Ramos Rugby
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:55
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 09:21

”Stejarii” au pierdut primele două meciuri de la CM, 8-82 cu Irlanda și 0-76 cu Africa de Sud.

Selecţionata de rugby a Franţei a obţinut cea mai categorică victorie din istoria sa, reuşind să se impună cu scorul de 96-0 (54-0) în faţa echipei Namibiei, joi seara, pe Stade Velodrome din Marsilia, într-o partidă din Grupa A a Cupei Mondiale 2023.

Franța - Namibia 96-0 cu 14 eseuri

Les Bleus au înscris 14 eseuri pe parcursul jocului, prin Damian Penaud (6, 21, 54), Jonathan Danty (9, 26), Carles Ollivon (18, 68), Thibaut Flament (33), Antoine Dupont (38), Louis Bielle-Biarrey (40+1, 64), Baptiste Couilloud (47) şi Melvyn Jaminet (76), primind şi un eseu de penalitate în minutul 80. Thomas Ramos a reuşit la rândul său 12 transformări (9, 18, 21, 26, 33, 38, 40+1, 47, 54, 64, 68, 76)

Căpitanul echipei gazdă, Antoine Dupont, a fost nevoit să părăsească terenul repriza secundă, după ce a încasat o lovitură puternică la faţă, existând suspiciuni de fisură sau fractură la maxilar, după cum a declarat la finalul meciului selecţionerul francez Fabien Galthie.

În 2003, Namibia pierdea cu 0-142 în fața Australiei

Cea mai categorică victorie de până acum a Franţei fusese înregistrată la Cupa Mondială 2007, tot într-un meci împotriva Namibiei (87-10).

Pentru namibieni, însă, acesta nu este cel mai usturător eşec într-o partidă oficială. În 2003, Namibia a fost învinsă cu 142-0 de Australia, cu 22 de eseuri reuşite de "wallabies".

Pentru Franța urmează Italia și sferturile de finală

Naţionala Franţei, aflată la un pas de sferturile de finală, va disputa ultimul său meci din grupă pe 6 octombrie, la Lyon, împotriva Italiei.

În partida de la Marsilia au evoluat echipele:

Franţa: Ramos - Penaud, Fickou, Danty, Bielle-Biarrey - Jalibert (Jaminet, 54), Dupont (căpitan; Couilloud, 46) - Ollivon, Jelonch (Boudehent, 54; Woki, 57; Moefana, 65), Cros - Flament, Woki (Taofifenua, 41) - Atonio (Aldegheri, 41), Mauvaka (Bourgarit, 54), Baille (Wardi, 41)

Namibia: Van der Bergh (Rossouw, 41) - Mouton (Izaacs, 56), Deysel (căpitan), Burger, Greyling - Loubser, Theron (Blaauw, 59) - Retief, Gaoseb (Hardwick, 41), Katjijeko - Ludick, Tjeriko (Van Lill, 41) - Coetzee (Shifuka, 74), Van der Westhuizen (Nortje, 65), Sethie (Benade, 51)

Cartonaş roşu: Deysel (Namibia, 46).

Arbitru: Matthew Carley (Anglia).