Rugby

FOTO Olanda - România, sâmbătă, de la 14:00. Șase modificări în lotul "stejarilor" pentru meciul care îi poate păstra în cursa pentru Cupa Mondială

Staff-ul tehnic al naţionalei României a efectuat şase modificări faţă de partida cu Georgia în XV-le pentru meciul cu Olanda, de sâmbătă, ultimul din Rugby Europe Championship 2022, potrivit site-ului FRR.
SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 18 Martie 2022, 16:20
Data actualizarii: Vineri 18 Martie 2022, 16:13

În linia 1 va începe Costel Burţilă, iar în linia a treia a Andre Gorin se va afla pe teren din primul minut de joc, cele mai multe modificări fiind la linia de treisferturi: Daniel Plai, Paul Popoaia, Vlăduţ Popa şi Hinckley Vaovasa, ultimul revenit după accidentarea suferită în meciul cu Spania, fiind titulari.

  • Naţionala de rugby a României întâlneşte Olanda, sâmbătă 19 martie, de la ora 14:00 (în direct pe TVR1), pe terenul din National Rugby Center din Amsterdam, având nevoie de victorie pentru a intra în recalificările Cupei Mondiale din 2023.

Cu un succes, România, care ocupă locul al patrulea în clasament, cu 23 de puncte, ar depăşi Portugalia (26 puncte), aflată pe locul al treilea. Georgia şi Spania, aflate pe primele două locuri, s-au calificat direct la CM 2023.

Poziţia a treia asigură intrarea în recalificări, programate pentru luna noiembrie. Reprezentantele Europei, Africii, Americilor şi zonei Asia/Pacific se vor înfrunta într-un patrulater, după sistemul fiecare cu fiecare, iar câştigătoarea va obţine ultimul bilet pentru CM 2023.

România şi Olanda s-au întâlnit până acum de opt ori, toate întâlnirile fiind câştigate de ''stejari'', ultima anul trecut, în noiembrie, în ediţia 2021 a Rugby Europe Championship, la Bucureşti, cu 56-15.

Echipa României: 1.Vasile Bălan (CSA Steaua), 2. Ovidiu Cojocaru (CSM Ştiinţa Baia Mare), 3. Costel Burţilă (RCHCC), 4. Adrian Moţoc (Stade Aurillac), 5. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 6. Mihai Macovei (căpitan; Colomiers), 7. Dragoş Ser (CSA Steaua), 8. Andre Gorin (RCHCC), 9. Gabriel Rupanu (SCM Timişoara), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare), 12. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 13. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Ionel Melinte (RCHCC).

Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CSA Steaua), 17. Dorin Tică (CS Dinamo), 18. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 19. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 20. Vlad Neculau (SCM Timişoara), 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Alexandru Bucur (CSM Ştiinţa Baia Mare), 23. Nicolas Onuţu (CS Vienne).

Antrenor principal: Andy Robinson, antrenor treisferturi: Sosene Anesi, antrenor înaintare: Stevie Scott.

Olanda: 1. Hugo Langelaan, 2. Mark Darlington, 3. Andrew Darlington, 4. Koen Bloemen, 5. Marijn Huis, 6. Louis Bruinsma, 7. Spike Salman, 8. Niels van de Ven, 9. Caleb Korteweg, 10. David Weersma, 11. Daan van der Avoird, 12. Daily Limmen, 13. Bartje Wierenga (căpitan), 14. Jordy Hop, 15. Te Hauora Campbell.

Rezerve: 16. Ross Bennie-Coulson, 17. Lodi Buijs, 18. Kieran Hogg, 19. Jim Boelrijk, 20. Christopher Raymond, 21. Blake Nightingale, 22. Mark Coebergh, 23. Storm Carroll.

Antrenor principal: Zane Gardiner.

Agerpres

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies