Fotbalistul de la FCSB care l-a impresionat pe Basarab Panduru: „Începe anul bine”

Data publicarii: Luni 07 August 2023, 18:03
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 18:02

FCSB - CFR Cluj 1-0 a fost LIVE TEXT - AICI.

Cele două cluburi s-au confruntat pe stadionul „Steaua” din Ghencea, după ce FCSB a reușit în cele din urmă să închirieze arena, în urma unor lungi șiruri de negocieri cu reprezentanții Clubului Sportiv al Armatei Steaua București.

După meci, analistul TV Basarab Panduru a vorbit despre evoluția lui Octavian Popescu (20 de ani), „perla” lui Gigi Becali, care a arătat un joc bun. În primele 45 de minute, până la intrarea lui Andrea Compagno la pauză în locul lui Andrei Cordea, Tavi a jucat vârf fals. Ulterior, s-a retras în banda dreaptă.

Basarab Panduru a precizat că winger-ul FCSB-ului se află într-o formă bună și că i-a plăcut cum a făcut faza de atac. De asemenea, fostul internațional român a remarcat că Tavi Popescu s-a implicat mai mult în jocul roș-albaștrilor împotriva CFR-ului, decât în celelalte partide din startul noului sezon al Superligii.

„Octavian Popescu nu a fost rău, mi s-a părut că s-a implicat mult mai mult decât la alte meciuri. Pe faza de atac mi s-a părut că face lucrurile mai în viteză, s-a implicat și în defensivă. E un început spre ceva ce ar trebui să fie bine. Începe anul foarte bine, cu două goluri și nu e rău, dar în seara asta chiar i-aș da un plus”, a spus Basarab Panduru la televiziunea OrangeSport.

FCSB - CFR Cluj 1-0

FCSB a revenit în Ghencea după opt ani cu o victorie extrem de importantă. Vicecampioana României s-a impus în fața fostei campioane cu 1-0, grație reușitei lui Andrea Compagno din minutul 67. Italianul, vârful de lance al roș-albaștrilor, a înscris cu sânge rece și nu i-a dat nicio șansă portarului celor de la CFR Cluj, Sava.

După patru etape disputate în primul eșalon, FCSB s-a distanțat de locul doi la patru puncte. Roș-albaștrii ocupă primul loc din fruntea clasamentului cu 12 puncte, în timp ce Universitaea Craiova ocupă a doua poziție cu opt puncte. Sepsi OSK completează podiumul cu șapte puncte, dar cu un meci în minus față de CFR Cluj, care se află la patru tot cu șapte puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Olaru, Șut, Djokovic - Cordea, Popescu, Coman
  • CFR Cluj: Sava - Manea, Kresic, Ajeti, Morgan, Camora - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Yeboah, Bîrligea