VIDEO Spania - Franța 1-2. ”Cocoșul galic” câștigă Nations League, după ce a fost condus. Mbappe, omul finalei

Franta Finala Nations League Spania Nations League
Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 23:38
Data actualizarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 23:46

Franța s-a impus cu 2-1 în finala UEFA Nations League cu Spania și a câștigat ce-a dea doua ediție a competiției.

Oyarzabal a deschis scorul în minutul 65, după ce a profitat de o gafă a lui Upamecano și l-a executat pe Lloris cu un șut puternic, din interiorul careului. Bucuria ibericilor nu a durat mult. Benzema a restabilit egalitatea două minute mai târziu, cu un șut superb.

Mbappe a dat lovitura în minutul 80, după ce a fost lăsat liber în careul ibericilor.

• Trofeu Nations League

Spania - Franța 1-2

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 80: GOOOL Franța! Mbappe este lăsat liber în careu și îl execută pe Unai Simon cu un șut pe jos.

Minutul 67: GOOOL Franța! Benzema egalează cu un șut superb.

Minutul 65: GOOOL Spania! Oyarzabal trece de Upamecano, șutează cu stângul, pe jos, la colțul lung, și îl învinge pe Lloris.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 6: Ocazie mare pentru Franța! Benzema driblează portarul, încearcă să trimită în centru, dar mingea este respinsă de Azpilicueta în corner.

Minutul 1: Start de meci la Milano!

Spania: Unai Simon - Azpilicueta, Laporte, Eric Garcia, Alonso - Gavi, Busquets, Rodri - F. Torres, Sarabia, Oyarzabal

Rezerve: De Gea, Sanchez, Pau Torres, Martinez, Bryan Gil, Pino, Koke, Sergi Roberto, Reguilon, Pedro, Fornals, Merino

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Kimpembe - Pavard, Pogba, Tchouameni, Hernandez - Griezmann - Benzema, Mbappe

Rezerve: Costil, Maignan, MArtial, Diaby, Dubois, Guendouzi, Upamenco, Veretout, Ben Yedder, Hernandez

Spania și Franța au reușit să ajungă în finala competiției continentale și au șansa șă se dueleze pentru trofeu. Ambele echipe sunt la prima finală în această competiție. De altfel, nici Franța și nici Spania nu s-au calificat în playoff-ul din sezonul precedent.

LIVE Spania - Franța, pe Pro TV și VOYO

Ediția 2018-2019 a fost câștigată de Portugalia, care a trecut în marea finală de Olanda. Finala din această seară se va juca la Milano, pe San Siro. Franța, campioana mondială en-titre, este considerată marea favorită a duelului ce va începe la ora 21:45, însă Spaniolii speră să producă surpriza.

Spania s-a impus în ultima întâlnire directă, cu 0-2, într-un duel amical. Franța nu a mai câștigat în fața Spaniei din 2014.

Echipe probabile:

Spania: De Gea - Roberto, Azpilicueta, Laporte, Alonso - Koke, Busquets, Rodri - Sarabia, Ferran Torres, Oyarzabal

Selecționer: Luis Enrique

Franța: Lloris - Upamecano, Varane, L. Hernandez - Kimpembe, Pogba, Rabiot, T. Hernandez - Griezzman, Benzema, Mbappe

Selecționer: Didier Descahmps