VIDEO „Mi-a căzut cerul în cap!” Edward Iordănescu, șocat de un moment petrecut înainte de meci: „Jucătorii Finlandei se uitau cu stupoare la noi!”

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 12 Iunie 2022, 10:15
Data actualizarii: Duminica 12 Iunie 2022, 10:17

România a câștigat meciul cu Finlanda din Nations League, 1-0.

„Tricolorii” au obținut prima victorie în mandatul lui Edward Iordănescu, fiind și prima victorie în Nations League, după înfrângerile cu Muntenegru, 0-2, și cu Bosnia și Herțegovina, 0-1. Naționala României s-a impus în Giulești, datorită golului marcat de Bancu, în minutul 30.

„Mi-a căzut cerul în cap!” Edward Iordănescu, șocat de un moment petrecut înainte de meci

Înainte de fluierul de start al partidei a avut loc un moment neașteptat. Din echipa României a lipsit Deian Sorescu de la intonarea imnului, în timp ce Andrei Rațiu a fost văzut având pansament în nas, după ce îi sângerase. Ambii jucători au avut probleme, după cum a dezvăluit chiar selecționerul.

Edward Iordănescu a relatat momentul la conferința de presă, dezvăluind că a fost luat prin surprindere de cei doi. Deși au avut dificultăți, tehnicianul i-a felicitat pe ambii fotbaliști pentru modul în care s-au prezentat pe teren.

„Înainte de meci am avut doi jucători care sângerau în nas, Deian s-a lovit ieri la antrenament, nu a mai arătat nicio problemă, staff-ul medical, împreună cu doctorul, au gestionat momentul de ieri. A ieșit vreo 5 minute de la antrenament, după care a reintrat și nu a mai avut probleme. Sigur, era și pe final de antrenament, acum când a venit de la încălzire efectiv îi curgea sânge din nas, ne-am blocat cu toții în ce fel. Nu doar că îi curgea, dar doctorul nu reușea să îi oprească sângele.

Când ne cânta imnul, el era jos la scări și era cu doctori, 3-4 persoane, încercând să ajute. Eu eram într-o situație foarte ingrată pentru că nu aveam niciun semn dacă poate continua sau nu, dacă pierdem o schimbare în primul minut, dar a arătat foarte mult caracter și a intrat bine. Iar la Rațiu, efectiv când l-am văzut și pe el mi-a căzut cerul în cap, el nu avea nicio problemă.

Vezi un jucător care sângerează și știi de ce, încercăm să îi oprim sângele și în spate începe să îi mai curgă unuia. Jucătorii de la Finlanda se uitau la noi cu stupoare. Amândoi au făcut un efort deosebit”, a dezvăluit Edward Iordănescu la conferința de presă.