„Am crezut că ne putem lupta cu o astfel de echipă!” Belarușii cer demisia antrenorului după înfrângerea cu România

EURO 2024 Belarus Echipa Nationala nationala romaniei Nationala
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 12:10
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 12:18

Naţionala României a obținut o victorie cu emoții în fața selecționatei din Belarus, scor 2-1 (2-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Înfrângerea suferită de naționala Belarusului în fața „tricolorilor” i-a supărat pe belaruși, care au cerut demisia antrenorului Georgi Kondratiev (63 de ani).

„O privire scurtă asupra primului 11 al adversarilor nu ne-a făcut să ne îngrijorăm deloc. Un jucător din Ligue 1, unul de la Empoli, trei din Serie B și unul de la Wuhan Three Towns. Restul din campionatul României. Am crezut că ne putem lupta cu o astfel de echipă.

Dar, uitându-ne apoi la echipa noastră, ne-am liniștit la loc. Nici stranierii și nici jucătorii autohtoni nu ne-au oferit vreun motiv să avem încredere că obținem un rezultat pozitiv.

„Zero șuturi pe poartă și doar trei încercări în total”

Putem vorbi despre faptul că gazdele au avut un avantaj meritat de două goluri la pauză, dar faptul că jucătorii noștri nu au putut face din nou nimic este la fel de adevărat.

Zero șuturi pe poartă și doar trei încercări în total. Statisticile ofensive din prima repriză legate au fost chiar mai slabe decât cele din meciul cu Elveția.

Poate că singura opțiune magică a lui Kondratiev era reprezentată de schimbări. Pentru că nu tactica joacă, ci oamenii. Pe foaia de joc am avut doi portari de rezervă. Nu se știe niciodată, poate trebuia să tragem cu dinții de un 0-0.

Prima repriză ne-a obligat să apelăm la planul B, iar atacantul Khvaschchinskiy a fost înlocuit cu mijlocașul Yuzepchuk. Cine știe, poate aveam nevoie să apărăm rezultatul. După asta, am început să jucăm mai bine decât adversarii, cel mai probabil deoarece ei nu mai aveau nevoie s-o facă.

În repriza a doua am fost mai buni, dar despre ce va vorbi selecționerul? Despre cât de satisfăcut a fost de dedicarea jucătorilor, despre încrederea într-un viitor mai bun sau despre demisie, așa cum nu o face niciodată?”, au scris cei de la Pressball, potrivit Digisport.

Cu Georgi Kondratiev pe bancă, Belarus nu are niciun punct după primele două etape din preliminariile Euro 2024 și a strâns 11 eșecuri și 3 remize în ultimele 14 meciuri oficiale.