VIDEO | "Ghiulea" din șiretul lui Toșca. Fundașul tricolor a marcat cu Liechtenstein primul său gol la națională

Data publicarii: Duminica 05 Septembrie 2021, 22:06
Data actualizarii: Duminica 05 Septembrie 2021, 22:19

România a început bine partida cu Liechtenstein, din runda a cincea a Grupei J a preliminariilor pentru Campionatului Mondial din Qatar.

Așa cum le-a cerut selecționerul Mirel Rădoi, tricolorii au declanșat forcingul ofensiv încă din start, iar Alin Toșca a schimbat tabela în minutul 11.

Fundașul grupării turce Gaziantepspor a șutat puternic în minutul 11, cu piciorul stâng, din afara careului, iar portarul oaspeților nu a mai avut replică.

Fotbalistul cotat la 2 milioane de euro a reușit în cea de-a 24-a apariție sub tricolor primul gol pentru prima reprezentativă.

Fostul jucător de la Betis și PAOK Salonic a fost introdus de Mirel Rădoi pe postul de fundaș stânga, deși poate evolua și în centrul defensivei.

În meciul precedent, 2-0 în Islanda, Rădoi a mizat pe Mario Camora în rolul de fundaș stânga.