Un fotbalist cu 113 selecții la națională spune exact ce nu i-a plăcut la reprezentativa României, 0-1 cu Grecia

Nationala
Data publicarii: Vineri 25 Martie 2022, 22:58
Data actualizarii: Vineri 25 Martie 2022, 23:05

Meciul amical România - Grecia 0-1 a fost transmis ÎN DIRECT de Pro X și VOYO.

• La debutul lui Edi Iordănescu pe banca tricolorilor, România a fost învinsă, vineri seară, pe stadionul Steaua, cu scorul de 1-0 (1-0), de selecţionata Greciei, într-un meci amical, transmis în direct de Pro X și VOYO.

Cu 113 selecții în națională, Răzvan Raț (40 de ani) e o voce autorizată pentru a analiza prestația naționalei. Fostul fundaș stânga și-a exprimat regretul că evoluția tricolorilor a fost la un înalt nivel doar în actul secund.

Raț, discurs aspru

"Am arătat mai bine în a doua repriză, în ultimele 20 de minute. Cei care au intrat, mai ales când s-a schimbat tripleta din față, au fost un pic mai inspirați decât cei din prima repriză. Dar, una peste alta, n-a fost un meci cu care să ne lăudăm. În primul rând, din punctul de vedere al rezultatului. În al doilea rând, prima repriză a fost slabă spre foarte slabă.

Nu putem să ne bucurăm doar pentru ultimele 20 de minute sau pentru ocazii pe care le-am avut. Puteam să egalăm sau să întoarcem rezultatul, dar poate că nu era corect. A fost primul meci pentru Edi Iordănescu, nu putem să tragem o concluzie. Dar la echipa națională ai foarte puțin timp la dispoziție să te adaptezi", a declarat Răzvan Raț, potrivit digisport.ro.

VIDEO cu declarațiile selecționerului Edi IORDĂNESCU

România - Grecia 0-1

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 17. Rus (4. Drăguşin ‘87), 22. Camora (3. Toşca ‘75) – 18. R. Marin, 23. Bordeianu (13. Mihăilă ‘75) – 20. Mitriţă (21. Popescu ‘62), 8. Cicâldău, 10. Maxim (11. Ivan ‘62) – 9. Puşcaş (19. Tănase ‘61). Selecţioner: Edward Iordănescu

Grecia: 1. Vlachodimos – 14. Rota, 22. Mavropanos, 17. Hatzidiakos, 21. Tsimikas – 20. Mantalos-cpt. (15. Chatzigiovanis ‘81), 23. Siopis, 5. Bouchalakis (19. Douvikas ‘57) – 18. Limnios (11. Bakasetas ‘57), 7. Giakoumakis (16. Pavlidis ‘72), 10. Pelkas (8. Alexandropoulos ‘81). Selecţioner: Gustavo Poyet

• Meciul a fost condus la centru de arbitrul Ricardo de Burgos Bengoechea, acesta avându-i alături pe conaţionalii săi spanioli Juan Carlos Yuste Jimenez şi Iker de Francisco Grijalba.