uniti sub tricolor Elvetia Romania Nationala Suporterii României la meciul cu Elveția / Foto: Gabriel Chirea (Sport.ro)
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 22:27
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 22:28

România - Elveția, meciul care decide prima clasată din grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024, se joacă acum, pe Arena Națională.

Meciul dintre România și Elveția se dispută cu casa închisă pe Arena Națională, la ultima partidă din preliminarii asistând aproximativ 50.000 de fani.

Banner-ul afișat de "Uniți Sub Tricolor" la România - Elveția

La partidă asistă și facțiunea "Uniți Sub Tricolor", responsabilă pentru incidentele de la partida cu Kosovo, care a fost întreruptă aproximativ 50 de minute din cauza mesajelor politice afișate de ultrași.

• Suporterii României la meciul cu Elveția / Foto: Gabriel Chirea (Sport.ro)

În prima repriză a meciului cu Elveția, suporterii din "Uniți sub Tricolor" au afișat un banner direcționat spre publicul general: "Dragi spectatori, stadionul trebuie umplut indiferent de adversare / Nu doar la meciuri de gală și când e de sărbătorit vreo calificare".

Ultrașii le-au reproșat fanilor naționalei că nu au umplut stadionul și la meciul cu Belarus (2-1), disputat în martie, tot pe Arena Națională. Atunci, în runda a doua a preliminariilor, au asistat aproximativ 27.000 de suporteri.

Divergențele dintre ultrași și fanii obișnuiți ai naționalei au început în luna septembrie, la meciul România - Kosovo 2-0. După incidentele provocate de către cei din "Uniți sub Tricolor", suporterii i-au huiduit la scenă deschisă pe ultrași.

VIDEO Ultrașii din "Uniți sub tricolor", huiduiți de restul suporterilor la România - Kosovo