Tricolorii care l-au dezamăgit pe Ilie Dumitrescu în prima repriză a meciului România - Muntenegru

Ilie Dumitrescu Echipa Nationala George Puscas Muntenegru Romania Nationala
Data publicarii: Marti 14 Iunie 2022, 22:53
Data actualizarii: Marti 14 Iunie 2022, 22:53

România este condusă de Muntenegru, scor 0-1, la pauza meciului din Giulești, care contează pentru Liga Națiunilor.

Unicul gol al primei reprize a fost marcat de Stefan Mugosa, după un corner al oaspeților.

La pauza meciului, Ilie Dumitrescu s-a arătat dezamăgit de cinci jucători ai naționalei României. Fostul internațional a remarcat lipsa de eficiență a lui George Pușcaș, precum și a extremelor Mihăilă și Ștefănescu.

În plus, Dumitrescu regretă absența lui Andrei Rațiu, lăsat pe banca de rezerve pentru duelul cu Muntenegru.

"Pușcaș n-a mai reușit să câștige niciun duel, nicio întoarcere către poarta adversă. Foarte puțin Mihăilă la Vesovic și Stefănescu la Radunovic. Avem 4-5 jucători care nu sunt la un nivel foarte bun în prima repriză. Întâlnim un adversar puternic, cu un plus de viteză pentru Muntenegru.

Nu mai avem aceeași eficiență la centrări, cum a fost în Finlanda, când Rațiu a avut un aport extraordinar. Nici Manea, nici Bancu nu au reușit să ajungă în zonele alea și să-l pună în valoare pe Pușcaș", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.

Defensiva României, făcută șah mat la un corner

La finalul unei prime reprize destul de echilibrate, Muntenegru a beneficiat de un corner, care a fost executat de Marko Jankovic. Decarul oaspeților a trimis în careul mic, direct pe fruntea lui Stefan Mugosa, care l-a învins pe Florin Niță, țintuit pe linia porții.

Reluările arată că Mugosa a plecat din spatele lui Cristi Manea, iar muntenegreanul a câștigat duelul aerian cu Vlad Chiricheș, care a sărit târziu și a fost prins între doi adversari.

Pentru Stefan Mugosa este al doilea gol marcat contra României în decurs de doar 10 zile. Atacantul formației Incheon a înscris un gol și a oferit o pasă decisivă în partida de pe teren propriu, de la Podgorica, scor 2-0.