Nationala

Romania U17 a ratat calificarea European, dupa egalul cu Slovacia. Primul esec pentru generatia "made in" Anglia si Spania

Reprezentativa Under 17 a Romaniei a remizat in fata Slovaciei in ultimul joc al grupei de calificare la Turul de Elita, ultima runda inaintea EURO 2016.

Data publicarii: Joi 29 Octombrie 2015, 17:14
Data actualizarii: Joi 29 Octombrie 2015, 17:19

In precedentele doua jocuri, ”tricolorii” antrenati de Adrian Boingiu au invins Ungaria, gazda turneului de calificare, 2-1, goluri Craiu si Dragomir, si au pierdut intalnirea cu Georgia, 0-3. Astfel, remiza de astazi a fost insuficienta pentru ca ”tricolorii” sa avanseze in urmatoarea runda.

Echipa Slovaciei: Valach-cpt. - Majdan, Dybala, Spiriak (63 Almasi), Lacko - Kopas, Bedats - Tomic, Vician (47 Brenkus), Sluka - Gerebenits (68 Bednar). Antrenor: Ladislav Hudec

Echipa Romaniei: Vlad - Harut, Boboc, Podina, Neciu - Dragomir-cpt., Dulca - Ganea (60 Gheorghe), Craiu, Micovschi - Sintean (57 Moldoveanu). Antrenor: Adrian Boingiu

Romania a deschis scorul prin Craiu, in minutul 10, dar a fost egalata in prelunigirile meciului, minutul 80+3, prin reusita lui Almasi.  Golul marcat de Georgia in prelungirile partidei cu Ungaria, 2-2, i-a trimis pe ”tricolori” pe locul 3 in grupa.

Clasamentul grupei inaintea ultimei etape este urmatorul:

Primele doua clasate in grupa s-au calificat la Turul de Elita, ultima runda inaintea Campionatului European din Azerbaijan (5-21 mai 2016). La Turul de Elita se mai califica si cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 3 din cele 13 grupe de calificare, dar Romania nu se afla printre acestea.