Romania U17 a ratat calificarea European, dupa egalul cu Slovacia. Primul esec pentru generatia "made in" Anglia si Spania

Nationala
Data publicarii: Joi 29 Octombrie 2015, 17:14
Data actualizarii: Joi 29 Octombrie 2015, 17:19

Reprezentativa Under 17 a Romaniei a remizat in fata Slovaciei in ultimul joc al grupei de calificare la Turul de Elita, ultima runda inaintea EURO 2016.

In precedentele doua jocuri, ”tricolorii” antrenati de Adrian Boingiu au invins Ungaria, gazda turneului de calificare, 2-1, goluri Craiu si Dragomir, si au pierdut intalnirea cu Georgia, 0-3. Astfel, remiza de astazi a fost insuficienta pentru ca ”tricolorii” sa avanseze in urmatoarea runda.

Echipa Slovaciei: Valach-cpt. - Majdan, Dybala, Spiriak (63 Almasi), Lacko - Kopas, Bedats - Tomic, Vician (47 Brenkus), Sluka - Gerebenits (68 Bednar). Antrenor: Ladislav Hudec

Echipa Romaniei: Vlad - Harut, Boboc, Podina, Neciu - Dragomir-cpt., Dulca - Ganea (60 Gheorghe), Craiu, Micovschi - Sintean (57 Moldoveanu). Antrenor: Adrian Boingiu

Romania a deschis scorul prin Craiu, in minutul 10, dar a fost egalata in prelunigirile meciului, minutul 80+3, prin reusita lui Almasi.  Golul marcat de Georgia in prelungirile partidei cu Ungaria, 2-2, i-a trimis pe ”tricolori” pe locul 3 in grupa.

Clasamentul grupei inaintea ultimei etape este urmatorul:

Primele doua clasate in grupa s-au calificat la Turul de Elita, ultima runda inaintea Campionatului European din Azerbaijan (5-21 mai 2016). La Turul de Elita se mai califica si cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 3 din cele 13 grupe de calificare, dar Romania nu se afla printre acestea.