România nu a existat în prima repriză cu Elveția! Statistică zdrobitoare de partea lui Shaqiri&co.

Romania Campionatul European 2024 Echipa Nationala Elvetia Nationala
Data publicarii: Luni 19 Iunie 2023, 22:52
Data actualizarii: Luni 19 Iunie 2023, 22:58

Jucătorii lui Edi Iordănescu au fost subjugați de către Elveția, în prima repriză din runda a patra a Campionatului European din 2024.

România s-a deplasat în Elveția, în runda a patra a Grupei I din preliminariile Campionatului European din 2024, pe 19 iunie, de la 21:45, LIVE TEXT pe www.sport.ro. În jocul trecut, tricolorii au remizat în deplasare cu Kosovo, 0-0, pe un teren mocirlos și îmbibat cu apă.

România nu a existat în prima repriză cu Elveția

Primele 45 de minute au fost de coșmar pentru elevii lui Edi Iordănescu. Gazdele și-au creat un avantaj de două goluri, grație reușitelor lui Zeki Amdouni (22 ani), și i-au dominat total pe tricolori. Lucru care se observă și din statistica primei reprize, unde Elveția a dominat categoric la toate capitolele, în afară de cel al faulturilor comise.

Șuturi pe poartă -> Elveția 3 - România 1

Șuturi în total -> Elveția 4 - România 0

Posesie -> Elveția 74% - România 26%

Cornere -> Elveția  2 - România 0

Offisde -> Elveția 2 - România 0

Faulturi -> Elveția 3 - România 7

Șutul României pe poartă, care apare în statistici, a fost în minutul 31, când Andrei Burcă l-a încercat pe Sommer din afara careului. Numai că execuția nu a avut suficientă forță în a-i pune probleme portarului de la Bayern Munchen.