Pușcaș, pus pe bancă. Schimbarea pe care mizează Edi Iordănescu în atacul naționalei

UEFA EURO 2024 Echipa Nationala România - Kosovo Nationala
Data publicarii: Marti 12 Septembrie 2023, 23:49
Data actualizarii: Marti 12 Septembrie 2023, 23:52
România - Kosovo, partidă contând pentru etapa a șasea din preliminariile EURO 2024, se joacă astăzi, de la ora 21:45, pe Arena Națională, live text pe sport.ro și facebook.com/sport.ro

George Pușcaș a surprins pe toată lumea în momentul în care a fost anunțat titular în partida cu Kosovo. Protagonistul ratării monumentale din partida cu Israel, atacantul de 27 de ani a fost aspru criticat, atât de suporteri, cât și de oamenii importanți din fotbalul românesc.

”Să fie titular pe viață” a ironizat Victor Becali la aflarea veștii șocante.

George Pușcaș nu a impresionat nici în prima repriză a partidei cu Kosovo. Singurul lucru obținut de atacantul lui Genoa a fost un cartonaș galben, ulterior unui conflict în care nici măcar nu a fost implicat.

Din cauza prestației sale slabe, Edi Iordănescu a decis să îl înlocuiască cu Denis Alibec, marcatorul singurului gol împotriva selecționatei Israelului în meciul de sâmbătă, 9 septembrie.

Denis Alibec a început cu încredere repriza secundă și a trimis un șut frumos cu stângul în minutul 47 al meciului. Execuția a fost parată printr-un plonjon spectaculos de portarul kosovar, Muric.