Blestemul penaltyurilor ne amana revansa dupa 17 ani cu Suedia: Romania 4-6 Ucraina, dupa penaltyuri

Echipa Nationala Florin Gardos Paul Papp Razvan Lucescu Nationala
Data publicarii: Marti 08 Februarie 2011, 22:35
Data actualizarii: Marti 08 Februarie 2011, 22:43

ROMANIA 2-2 UCRAINA, 2-4 LA PENALTYURI | Penaltyurile ne-au oprit sa ne intalnim cu Suedia dupa 17 ani. Romania a pierdut la penaltyuri cu Ucraina, dupa ce a revenit in meci spectaculos de la 0-2.

Papp si Zicu au ratat pentru nationala Romaniei loviturile de departajare cu Ucraina, iar Romania va juca cu Cipru urmatorul meci, ratand ocazia de a se razbuna pe Suedia dupa 17 ani.

Ucraina a inceput meciul in forta, Rakitki si Milevski au marcat in minutele 24 si 31, pentru ca Alexa sa fie omul surpriza al lui Razvan Lucescu - a reusit primele sale goluri la nationala in minutele 33 si 43.

Romania a ajuns la penaltyuri cu Ucraina, unde a fost invinsa cu 4-2. Romania rateaza sansa de a juca cu BESTIA Suedia, echipa care ne-a eliminat de la Mondialul din '94 la penaltyuri.

Romania: Pantilimon - Maftei, Papp, Gardos, Rat (capitan) - M. Roman, G. Muresan, Alexa, Deac - G. Bucur, S. Sburlea

Rezerve: S. Lung jr., Ripa, Dr. Grigore, I. Apostol, S. Ilie, Zicu, L. Ganea

Ucraina: Piatov - Gusev, Cigrinski, Rakitki, Fedoriv - Konoplianka, Timosciuk, Aliev, Stepanenko - Devici, Milevski

Rezerve: Sovkovski, Romanciuk, Kravets, Moroziuk, Mikhalyk, Rotan, Iarmolenko

Fazele meciului:
Min 1.
A inceput meciul
Min 2. Prima ocazie de gol a meciului ii apartine lui Roman.
Min 6. Lovitura libera pentru Ucraina, Sburlea blocheaza sutul.
Min 15. Maftei are o intrare foarte dura la un adversar.
Min 18. Milevski rateaza poarta din 13 metri.
Min 24. GOL UCRAINA! Rakitki a batut o lovitura libera de la 25 de metri la coltul lung, Pantilimon nu a reusit sa intervina.
Min 26. Deac primeste un cartonas galben, Rat protesteaza.
Min 31: GOL UCRAINA! Milevski marcheaza dupa ce apararea nationalei a fost facuta PRAF!! 5 pase in careul nationalei la care apararea nu a reusit sa reactioneze!
Min 33. GOL ROMANIA! Alexa marcheaza cu un sut din 4 metri, dupa o greseala in apararea Ucrainei la un corner.
Min 38. Sut Gabi Muresan de la 20 de metri, mingea e respinsa in corner.
Min 40. Timosciuk trage de la 17 metri, Pantilimon scoate perfect.
Min 43. GOL ROMANIA! Alexa reuseste DUBLA!! Sunt primele lui goluri pentru nationala Romaniei, care revine de la 0-2.
PAUZA!
Min 45.
A inceput repriza secunda.
Min 48. Rat centreaza in 10 metri, mingea este bajbaita in careu, insa ucrainenii reusesc sa respinga.
Min 54. Deac centreaza la coltul lung, Gardos nu reuseste sa stapaneasca mingea si iese cu ea in aut de poarta.
Min 55. Intra Zicu in locul lui Bucur.
Min 56.
Iese Roman, intra Silviu Ilie.
Min 68. Iese Sburlea, intra Liviu Ganea.
Min 69. Zicu trage pe langa poarta de la 18 metri.
Min 72. Jucatorii Ucrainei cer un penalty, arbitrul arata galben pentru simulare
Min 75. Intra Apostol in locul lui Muresan.
Min 83. Cigrinski reia cu capul peste poarta din 6 metri.