"Lui Budescu i-au placut pastele si coltunasii de la Bologna". Omul care a calificat Romania la Euro, criticat dupa cele 45 de minute jucate impotriva Italiei

Romania Constantin Budescu Cornel Dinu Echipa Nationala Italia Nationala
Data publicarii: Miercuri 18 Noiembrie 2015, 10:11
Data actualizarii: Miercuri 18 Noiembrie 2015, 10:32

Italia 2-2 Romania. Rezumatul VIDEO al partidei este AICI

Romania a remizat la Bologna, impotriva Italiei, scor 2-2. Fara sa straluceasca, nationala lui Anghel Iordanescu a deschis scorul prin Bogdan Stancu, dar s-a vazut condusa in minutul 66 dupa golurile lui Marchisio si Gabbiadini. Florin Andone, atacantul Cordobei, a fost "Salvatore della patria" pentru Romania, marcand in minutul 88 in poarta lui Sirigu.

Iordanescu a inceput meciul cu o garnitura ofensiva, trimitandu-i in avanposturi pe Torje, Budescu, Stancu si Keseru. Totusi, nu toti fotbalistii au parut ca se afla in cea mai buna forma. Budescu si Keseru n-au impresionat, primul fiind schimbat la pauza cu Alex Maxim.

Jocul lui Budescu l-a dezamagit si pe Cornel Dinu, cel care a vorbit in termeni mai plastici despre acesta.

"Budescu, din pacate, n-a contat astazi. A atins mingea de vreo doua ori. Poate ca bucataria Reggio Emiliano din Bologna e renumita. Poate ca i-au palcut pastele, se fac acolo coltunasi, se mananca bine, n-ai cum sa le refuzi.

A avut un ritm intre bucatarie si sufragerie", a spus Cornel Dinu la Dolce Sport despre prestatia lui Constantin Budescu.

Golurile meciului de pe Renato Dall'Ara au fos tmarcate de Stancu (min 8) si Andone (min 88), respectiv Marchisio (min 55, penalty) si Gabbiadini (min 66).