Kosovo smulge o remiză contra Elveției! Clasamentul și programul din grupa României

kosovo Elvetia Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 23:45
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 23:52

România a încheiat la egalitate meciul cu Israel, de pe Arena Națională, scor 1-1 și se menține pe locul 2 în grupa I din preliminariile EURO 2024.

România a deschis scorul în minutul 27, după un gol înscris de Alibec. Atacantul tricolorilor a profitat de o respingere greșită a portarului Glazer la un șut al lui Stanciu și a punctat pentru 1-0 cu o execuție din apropierea porțiia dverse.

Kosovo smulge o remiză contra Elveției în grupa României

Israel a egalat în minutul 53. După o minge pierdută de tricolori la mijlocul terenului, tânărul Oscar Gloukh (19 ani) a avansat până la marginea careului și a finalizat cu un șut plasat exceent. Oaspeții au fost mai periculoși pe final, însă bara și o paradă a lui Moldovan au menținut scorul la 1-1.

Tot sâmbătă, Kosovo a remizat contra Elveției cu un gol în minutul 90+4, scor 2-2, după ce oaspeții au condus de două ori. Andorra și Belarus au terminat și ele la egalitate, 0-0.

În urma rezultatelor din runda a cincea, România rămâne pe locul secund în grupa I din preliminarii, cu 9 puncte, la o lungime peste Israel și la două sub liderul Elveția.