Edi Iordănescu a explicat gestul lui Florinel Coman din România - Israel

Romania - Israel edi iordanescu Florinel Coman Nationala Edi Iordănescu / Sport Pictures.
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 15:35
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 15:35

România a făcut egal cu Israel (1-1) și așteaptă acum vizita celor de la Kosovo.

Selecționata lui Edward Iordănescu o va întâlni pe Kosovo marți, 12 septembrie, de la ora 21:45, în a șasea etapă din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

În minutul 56 al meciului, Edi Iordănescu l-a schimbat pe Florinel Coman cu Valentin Mihăilă, iar fotbalistul FCSB-ului s-a dus direct la vestiare.

La conferința de presă premergătoare meciului cu Kosovo, Edi Iordănescu a explicat faptul că Florinel Coman a cerut să meargă la toaletă și să se schimbe de haine.

„Florinel Coman a venit pe margine, a salutat pe toată lumea, după care a lipsit cinci minute. Aceste lucruri se pot vedea, a cerut permisiunea să meargă la toaletă și în același timp a profitat și și-a schimbat și tricoul pentru că a fost bolnav. A fost extrem de răcit, a fost la pat, uitați-vă pe timp, a revenit imediat. Subiectul ăsta nu există, hai să nu fabricăm subiecte”, a spus Edi Iordănescu, potrivit DigiSport.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).