”În tricoul pe care tatăl său l-a onorat”. Ce scrie presa din Spania după golul lui Ianis Hagi

Ianis Hagi Israel - Romania Romania Nationala Ianis Hagi, după golul marcat în Israel - România / Foto: Sport Pictures.
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:05
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:05

România a câștigat meciul cu Israel din Ungaria, scor 2-1, și a obținut matematic calificarea la EURO 2024, cu o etapă înainte de finalul preliminariilor.

La scorul de 1-1, care ar fi asigurat oricum calificarea României la EURO 2024, Ianis Hagi (25 de ani) a reușit să marcheze cu un șut pe jos la colțul scurt, care îi aduce pe ”tricolori” pe primul loc în grupă, cu o etapă înainte de final.

Astfel, cu un rezultat pozitiv în meciul cu Elveția de pe Arena Națională, programat marți, România va termina campania de calificare pe primul loc și va fi într-o urnă valorică superioară la tragerea la sorți pentru turneul final.

Ce scrie presa din Spania după golul lui Ianis Hagi

Reușita lui Ianis Hagi nu a trecut neobservată de jurnaliștii spanioli, care l-au comparat din nou cu tatăl său, Gică Hagi, fost jucător la Real Madrid și Barcelona. Ibericii au amintit de golul reușit de ”Rege” în urmă cu 30 de ani, în meciul cu Țara Galilor, care a adus calificarea României la Mondialul din 1994.

”Scorul de 1-2 a venit în a doua repriză. Ianis Hagi, în al 28-lea meci în tricoul pe care tatăl său l-a onorat atât de mult, a semnat o altă pagină glorioasă a acestei echipe cu numele său de familie.

(...)

Golul lui Ianis Hagi coincide cu o aniversare. În urmă cu 30 de ani (pe 17 noiembire 1993), tatăl său, Gică Hagi, a marcat în victoria României împotriva Țării Galilor (1-2), care le-a oferit calificarea la Mondialul din 1994, poate turneul care a dat cel mai mult glorie echipei României”, au notat cei de la AS.

Israel - România 1-2. ”Tricolorii”, după opt ani la un turneu final

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.