George Pușcaș, criticat din nou după Elveția - România 2-2: „Cel mai bun lucru pe care l-a făcut la națională e că i-a căzut mingea în cap!”

George Puscas Campionatul European din 2024 Echipa Nationala Elvetia Romania Nationala
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:52
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:55

George Pușcaș a fost din nou ținta ironiilor după jocul României cu Elveția, 2-2, cum s-a întâmplat și în runda trecută cu Kosovo, 0-0.

România a smuls un egal în Elveția, 2-2, în runda a patra a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024. Rezultatul este cu atât mai surprinzător având în vedere că în minutul 88, scorul era 2-0 pentru gazde. Numai că în trei minute, între minutele 89 și 92, tricolorii au egalat, grație golurilor lui Valentin Mihăilă (23 ani), servit ideal în ambele rânduri de Olimpiu Moruțan (24 ani).

George Pușcaș, ironizat de Gică Popescu după Elveția - România 2-2

La fel ca în primul meci, George Pușcaș (27 ani) a fost criticat și după prestația împotriva Elveției. Gică Popescu a observat că la golul egalizator, atacantul lui Genoa i-a căzut mingea în cap, fără a avea un merit că a deviat mingea pentru Moruțan, care ulterior i-a pasat decisiv lui Mihăilă.

„Îi cade mingea în cap. Este cel mai bun lucru pe care l-a făcut Pușcaș la echipa națională în cele două meciuri: i-a căzut mingea în cap și a dat pasă de gol. Bine, s-a dus mingea la Moruțan și pe urmă la Mihăilă.

Nu putem să fim bucuroși Senzațional, am scăpat, meci egal.  Îi cade mignea în cap, Dumnezeule! Ăsta e noroc, nu chior, orb de-a dreptul. Ce să vorbești? Degajează Stanciu, Pușcaș stă, îi cade mingea în cap, se duce mingea la Mihăilă și 2-2. OK, nemaipomenit, dar este un rezultat mincinos”, a declarat Gică Popescu la Prima TV.