Fanii au votat cum trebuie sa atacam in Grecia: mijloc TMT, Maricao in fata! Piturca, fortat sa faca o schimbare! Ce au facut romanii de nationala in weekend:

Victor Piturca Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Noiembrie 2013, 21:50
Data actualizarii: Duminica 10 Noiembrie 2013, 22:17

► Se vede RIO! Ia-ti numele de brazilian si poti castiga AICI tricoul HAGINHO 10!

Mai sunt 5 zile pana la mansa tur din barajul cu Grecia si Victor Piturca incepe sa isi contureze echipa cu care va merge sa atace calificarea la Mondial.

Vestea buna e ca nu avem decat o problema legata de accidentari inainte de meciul cu grecii. Vestea proasta e ca problema e chiar la capitanul nationalei, Vlad Chiriches.

Fundasul lui Tottenham a fost titular la meciul de campionat cu Newcastle, dar a iesit inainte de pauza, plin de sange, dupa un duel tare cu un adversar. ProSport a aflat primul verdict al medicilor: fractura de piramida nazala.

Sansele ca Vlad Chiriches sa intre pe teren in meciul din Grecia sunt minime. DETALII AICI

Daca acest diagnostic va fi pastrat si dupa controlul de luni, atunci Victor Piturca va trebui sa se bazeze pe Gardos, cel putin pentru mansa tur a barajului.

Pe site-ul sport.ro, prin intermediul unui sondaj cu peste 9000 de voturi, fanii au ales formula perfecta de atac pentru meciul de vineri: Tanase, Maxim si Torje, in spatele varfului Ciprian Marica.

Asadar, un prim 11 probabil ar arata astfel: Tatarusanu - Matel, Goian, Gardos, Rat - Bourceanu, Lazar - Torje, Maxim, Tanase - Marica.

Iata ce au facut in weekend jucatorii convocati de Piturca pentru dubla cu Grecia:

TATARUSANU: nu a jucat
MATEL: titular in Astra - Sageata 4-3
GOIAN: nu a jucat, a fost suspendat dupa cartonasul rosu primit in ultima etapa
GARDOS: nu a jucat
RAT: titular la West Ham in partida pierduta, 1-3, cu Norwich
BOURCEANU: nu a jucat
LAZAR: a jucat 70 de minute la PAOK in infrangerea suferita in deplasare, 0-4 cu Olympiakos
TORJE: nu a fost convocat pentru meciul cu Sevilla
MAXIM: integralist in Freiburg - Stuttgart 1-3
TANASE: nu a jucat
MARICA: integralist in Getafe 1-1 Elche

Silviu Lung: a jucat si a gafat in meciul cu Sageata
Lobont: a fost rezerva in Roma - Sassuolo
Latovlevici: nu a jucat
Chiriches: s-a accidentat in meciul cu Newcastle