VIDEO Cum s-a descurcat Daniel Boloca în meciul-test jucat pentru naționala Italiei. Roberto Mancini l-a folosit toate minutele!

Daniel Boloca Echipa Nationala edward iordanescu nationala Italiei Roberto Mancini Nationala
Cătălin Parfene
Data publicarii: Joi 22 Decembrie 2022, 11:56
Data actualizarii: Joi 22 Decembrie 2022, 11:59

Mijlocașul central cu 6 minute în tricoul României este considerat de federația italiană ”jucător de interes național”.

Convocat la naționala Italiei de selecționerul Roberto Mancini pentru un stagiu de pregătire la Coverciano, Daniel Boloca, mijlocașul central al lui Frosinone care chiar astăzi a împlinit 24 de ani, a evoluat toate minutele în meciul-test de miercuri.

”Prima parte a stagiului pentru jucătorii de interes național s-a încheiat cu un joc în familie pe terenul <<Enzo Bearzot>> din Coverciano.

După cele două zile de antrenament, meciul-test s-a disputat în două reprize de câte 40 de minute”, a scris federația italiană pe site-ul oficial.

Echipa în care Daniel Boloca a fost integralist s-a impus cu 1-0, prin golul lui Giorgio Cittadini, fundașul central de la Modena.

Mijlocaș central într-un sistem 4-3-3, maratonist și la naționala Italiei

Românul cu 6 minute în tricoul României a fost folosit de selecționerul Roberto Mancini pe postul de mijlocaș central într-un sistem 4-3-3.

Federația italiană a făcut public inclusiv un video al acestui meci-test, din care a postat doar un scurt rezumat pe pagina de YouTube.

În filmul publicat de federali se poate vedea că Daniel Boloca a fost foarte activ atât în ofensivă, unde a avut două ocazii mari, cât și în defensivă, unde acțiunile adversarilor l-au găsit de multe ori repliat în propriul careu.

”În acest sezon la Frosinone, Boloca a alergat în medie 14 km pe meci, atât de mult încât este comparat cu Brozovic, maratonistul prin excelență al fotbalului italian”, scria și Gazzetta dello Sport într-un articol apărut zilele trecute.

Daniel Boloca la naționala României: 6 minute în 4 meciuri

La naționala României, Daniel Boloca a fost convocat în premieră de Edward Iordănescu în luna septembrie, pentru ultimele două meciuri din Liga Națiunilor: nu a prins însă lotul în 1-1 cu Finlanda și a rămas pe banca de rezerve în 4-1 cu Bosnia și Herțegovina.

În amicalele din noiembrie, mijlocașul central a jucat ultimele șase minute din România - Slovenia 1-2 și a rămas din nou pe banca de rezerve în 5-0 cu Republica Moldova.