Cum au descris elvețienii reușita lui Denis Alibec și ce au scris despre evoluția României

Denis Alibec Echipa Nationala EURO 2024 Romania Nationala Denis Alibec | Sport Pictures
Data publicarii: Miercuri 22 Noiembrie 2023, 09:39
Data actualizarii: Miercuri 22 Noiembrie 2023, 10:39

România a învins Elveția, scor 1-0, marți seară, pe Arena Națională, calificându-se la Euro 2024 de pe prima poziție a Grupei I.

Înfrângerea nu le-a picat bine „neutrilor”, care au scris după înfrângerea cu România că Elveția a pierdut în fața unor „români modești”.

În schimb, elvețienii au dat dovadă de fair-play și au lăudat reușita lui Denis Alibec, care a venit în urma unei faze superbe de atac.

„Au fost încercări bune împotriva românilor modești, dar până la urmă, ca și în săptămânile precedente, a fost o evoluție dezamăgitoare în ciuda faptului că am avut posesia. Problemele din apărare au dus la primirea golului, s-a constatat din nou o lipsă de eficiență în atac și a lipsit și dăruirea necondiționată.

Denis Alibec a marcat singurul gol al jocului în minutul 50. A fost un gol frumos executat, cu Xherdan Shaqiri, Ulisses Garcia și Ricardo Rodriguez stând prea departe de adversari. Totodată, a fost primul gol pe care naționala Elveției l-a primit în această calificare înainte de minutul 65”, au scris elvețienii de la srf.ch după meciul dintre România și Elveția.

România - Elveția, scor 1-0

Naţionala de fotbal a României a câştigat Grupa I a preliminariilor EURO 2024, după ce a învins formaţia Elveţiei cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti.

România şi Elveţia erau calificate la EURO 2024 încă de sâmbătă, când tricolorii au învins Israelul cu 2-1 la Felcsut (Ungaria), iar Elveția a remizat acasă cu Kosovo (1-1). Turneul final va avea loc în Germania între 14 iunie şi 14 iulie 2024.

România va fi pentru a şasea oară la turneul final al Campionatului European, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.