Ce a remarcat Marius Niculae după victoria de la tineret, România U21 - Finlanda U21 2-1

Marius Niculae Nationala Mihai Stoichiță, Adrian Mutu și Marius Niculae
Data publicarii: Vineri 25 Martie 2022, 19:36
Data actualizarii: Vineri 25 Martie 2022, 19:43

România U21 s-a impus vineri seara, pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală, scor 2-1 cu Finladna, într-o partidă amicală.

Marius Niculae (40 de ani) știe exact cum se trăiește un meci la naționala de tineret pentru că a făcut parte dintr-o generație extraordinară a României, "generația 1981". În prezent ambasador al  Federației Române de Fotbal, fostul atacant de la Dinamo și Sporting Lisabona a evidențiat capacitatea tricolorilor lui Florin Bratu de a-și schimba total atitudinea în actul secund al meciului de pe stadionul Arcul de Triumf.

Deși a fost o partidă-test, tricolorii mici au realizat că trebuie să iasă cu fruntea sus după o astfel de confruntare și au mizat pe un joc mult mai ofensiv, mai variat, în a doua parte a reprizei secunde.

• Mihai Stoichiță, Adrian Mutu și Marius Niculae

"Chiar dacă e un meci amical, e o victorie. A fost o primă repriză foarte slabă, dar în a doua au avut atât atitudine, cât și ocazii. Am avut acea bară și am reușit să marcăm, că asta ne lipsea. Inspirația antrenorului, da. Și a jucătorilor care au intrat. E o generație nouă, fiecare meci e important pentru ei.

Important e să avem cât mai multe meciuri pentru a forma un grup competitiv pentru Campionatul European de anul viitor. Plusul e că nu au renunțat chiar dacă au fost conduși și au reușit să revină în ultimele minute. Ei trebuie să trateze fiecare meci ca pe unul oficial, chiar dacă nu are o miză și sunt meciuri de pregătire pentru Campionatul European. E destul de greu să te motivezi.

La pauză asta mi s-a părut, că au tratat meciul ca pe un amical, dar în a doua am văzut toți că naționala a avut o atitudine bună. Ei au un model și se așteaptă de la ei să fie cel puțin ca cei din 2019, când nimeni nu se aștepta. Acum totul depinde numai de ei", a declarat Marius Niculae, la finalul partidei.

• Pentru România au marcat Birligea ’87 şi Miculescu ’90.

România U21: 12. M. Popa – 5. Telcean, 6. Screciu (Cpt), 22. Farcaş, 20. A. Dumitrescu – 10. Cîmpanu (18. Miculescu, 67), 13. A. Mărginean (8. Dr. Albu, 67), 14. Dican (21. Grameni, 46), 7. Petrila – 9. Markovic (15. Birligea, 67), 19. I. Stoica (11. Baiaram, 75). Selecţioner: Florin Bratu.

Finlanda U21: 1. Sinisalo (12. Leislahti, 75) – 3. Hamalainen (2. Hyvarinen, 67), 4. Tihi, 15. Koski (5. Vainionpaa, 67), 22. Tauriainen (17. Peltola, 56) – 7. Antman (16. Hannola, 56), 8. Suhonen (6. Vidjeskog, 67), 13. Marhiev (20. Vaananen, 67), 21. Rale – 10. Skytta (19. Jokelainen, 75), 9. Ablade (14. Kilo, 75). Selecţioner: Juha Malinen.