Când marcăm și noi un gol? Cicâldău, șut în bară din 5 m. Pușcaș trage în portar din penalty

Romania - Finlanda Alexandru Cicaldau George Puscas Liga Natiunilor Nationala
Data publicarii: Sambata 11 Iunie 2022, 22:09
Data actualizarii: Sambata 11 Iunie 2022, 22:17

România întâlnește Finlanda, pe stadionul din Giulești, în al treilea meci din Liga Națiunilor.

În primele 16 minute, naționala antrenată de Edi Iordănescu a jucat agresiv și și-a creat mai multe faze importante.

Două dintre acestea au fost foarte mari, însă nu au fost finalizate cu gol. În minutul 14, liber în careu, Cicâldău a trimis cu capul în transversală după o pasă perfectă trimisă de Rațiu.

La următoarea fază, Olaru a fost faultat în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 m.

George Pușcaș a tras pe mijlocul porții, Joronen a intervenit salvator, spre disperarea lui Edi Iordănescu. Din Joronen mingea a ricoșat la Marius Marin care a șutat dintr-o poziție incomodă în bară.

Pentru meciul cu Finlanda, Edi Iordănescu a mizat pe un trident ofensiv format din Deian Sorescu, George Pușcaș și Octavian Popescu, pe stadionul Giulești. După primele două eșecuri, 0-2 Muntenegru, 0-1 cu Bosnia, Edi Iordănescu a apelat la o formulă ultraofensivă pentru a ținti cele trei puncte și pentru a mai spăla din rușinea celor două înfrângeri.