Adrian Mutu s-a lămurit după ce i-a văzut pe atacanții naționalei României

Adrian Mutu Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 13:35
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 13:35

Naționala României a fost învinsă marți la Madrid, scor 2-3 cu selecționata Columbiei, într-un meci-test înainte de EURO 2024. Turneul e transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO (14 iunie - 14 iulie).

Naţionala României a fost învinsă de Columbia, scor 3-2, într-un meci de pregătire pentru Euro-2024. În primul meci amical, disputat la Bucureşti, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

După meciul de pe Wanda Metropolitano, Adrian Mutu (45 de ani), golgheterul all-time al echipei naționale, a fost întrebat despre atacanții României și a tras o concluzie.

Actualul antrenor de la CFR Cluj a remarcat faptul că Denis Alibec (33 de ani) nu mai are forma din sezonul precedent, când evolua pentru Farul Constanța.

Adrian Mutu a tras o concluzie despre atacanții naționalei României

„Dacă ne referim strict la atacanți, eu zic că n-au avut prea multe de făcut. În afară de cei care sunt acum, mă refer la români, pot să mai apară Bîrligea de la noi și Louis Munteanu de la Under 21. Eu zic că forța atacului nu stă doar în forma jucătorilor din atac. Stă și în asta, dar mai ales în forța echipei de a duce mingea în atac și a crea situații favorabile pentru atacanți.

Aici am suferit noi puțin. S-a văzut mai mult în meciul cu Irlanda de Nord în care mă așteptam să dăm mai multe goluri, chiar dacă Irlanda de Nord s-a închis bine. Eu sunt genul de antrenor care nu dă vina pe atacanți ci pe toată echipa pe toată puterea echipei de a face faza ofensivă. Defensiv la fel. Trebuie să te aperi cu toți, începând de la atacanți, nu doar linia de fund.

Asta este, nu avem ce face. Dacă ne referim la nume, pe ăștia îi avem și cu ăștia defilăm. Poate putem să îmbunătățim forța echipei. (n.r. – despre Alibec) E și vina lui, bineînțeles. Și se vede că ritmul său nu e același pe care îl avea când juca la Farul. Are un ritm mai scăzut pentru că și ritmul unde joacă e probabil mai scăzut. E și vina lui, dar eu cred că întreaga echipă trebuia să producă mai mult fotbal ofensiv”, a spus Adrian Mutu, la Fanatik.ro.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.