Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 23:30
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 23:31

România a pierdut meciul amical contra Columbiei, disputat la Madrid, scor 2-3.

Columbia a deschis rapid scorul, după doar 6 minute. Luis Diaz a luat o acțiune pe cont propriu în flancul stâng, a pătruns în careu, i-a culcat pe Rațiu și Marius Marin cu o fentă, apoi a scos balonul la marginea careului pentru Mojica. A urmat o centrare perfectă pentru Cordoba, care a înscris cu capul de lângă Burcă.

Seria de invicibilitate a României s-a încheiat după 2-3 contra Columbiei

Al doilea gol al Columbiei a venit în minutul 36, însă de această dată din flancul drept. După o fază la care a insistat Luis Diaz, Stanciu și Marius Marin s-au încurcat reciproc și a urmat o pasă perfectă în careu a lui Rios pentru Arias, care a rămas singur cu Moldovan și a înscris.

Dacă mai existau emoții, ele au fost risipite de Yaser Asprilla, în minutul 79. Mijlocașul lui Watford a făcut 3-0 cu un șut din careu. România a fost mai curajoasă pe final și a marcat de două ori: Ianis Hagi, în minutul 84, după ce a profitat de o eroare a lui Jhon Lucumi, și Florin Tănase, în minutul 90+3, cu un șut deviat din careu, după o pasă a lui Dennis Man.

Pentru naționala României a fost primul eșec după o serie impresionantă de 12 meciuri consecutive fără eșec. Precedenta înfrângere a tricolor a fost înregistrată pe 17 noiembrie 2022, în amicalul cu Slovenia, 1-2.

Columbia, 21 de meciuri fără înfrângere + prima victorie din istorie contra României

De partea cealaltă, Columbia își continuă seria impresionantă de inviciblitate, ajungând la 21 de partide fără eșec. Sud-americanii au pierdut ultima oară împotriva Argentinei (0-1, februarie 2022), iar ulterior au reușit să învingă nume mari, precum Germania (2-0), Brazilia (2-1) sau Spania (1-0).

Partida de la Madrid a adus o premieră și pentru Columbia: prima victorie a sud-americanilor împotriva României. Tricolorii au câștigat meciurile directe de la CM 1994 și CM 1998 (3-1 și 1-0), iar amicalul din 2006 s-a încheiat la egalitate, 0-0.