VIDEO EXCLUSIV „Mi-am motivat colegii înainte de meci și la pauză!” Căpitanul Tavi și-a intrat în noul rol! Ce a zis de victoria cu Armenia U21

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 22:50
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 22:52

România U21 a jucat pe teren propriu cu Armenia U21 în preliminariile EURO U21, scor 2-0.

Tricolorii mici s-au impus în duelul de vineri seară din Giulești și au bifat prima victorie într-un meci oficial după o lungă perioadă de timp. România U21 a deschis scorul prin Cătălin Vulturar, care a înscris în prima repriză din centrarea lui Octavian Popescu.

Jucătorul de la FCSB, care a primit și banderola de căpitan, a centrat decisiv și în repriza secundă pentru golul marcat de Ștefan Baiaram. Astfel, România U21 a bifat prima victorie din preliminarii.

Ce a declarat Octavian Popescu după victoria cu Armenia U21

Octavian Popescu a vorbit la finalul meciului despre victoria importantă obținută, arătându-se extrem de bucuros de rezultat. Fotbalistul s-a declarat plăcut surprins de faptul că a primit banderola de căpitan și a dezvăluit și ce le-a transmis coechipierilor săi în vestiar.

„Era așteptată de un an și șapte luni victoria, suntem foarte bucuroși că am reușit să câștigăm, că nu am primit gol, am reușit să marcăm de două ori și e foarte bine asta. Au fost lucruri foarte bune, am lucrat fazele fixe foarte bine la antrenament și s-a văzut asta în meci. Suntem bucuroși și să vină meciul cu Finlanda.

A fost o surpriză plăcută că am primit banderola, sunt foarte bucuros, mi-a dat încredere și sper să ajut echipa să luăm cât mai multe puncte. Mă motivează banderola. Am vorbit cu colegii, i-am motivat înainte de meci foarte bine și cred că asta s-a văzut și pe teren. Le-am spus să fim montați foarte bine, să dăm totul pe teren și să avem grijă până în ultimul minut pentru că au pățit în Albania o întoarcere la fel, să nu pățim la fel. Am spus mai ales la pauză să fim foarte atenți și cu Albania am condus la pauză și după am fost întorși.

Așa a ales Mister (n.r. să execute el fazele fixe), cred că am făcut-o destul de bine în această seară. Sper în meciul următor să o bag și eu în ațe. E un stadion frumos, atmosfera a fost foarte frumoasă, avem nevoie de mai multă încurajare pentru că suntem tineri, avem și noi nevoie să facem pasul la echipa mare, avem nevoie de încurajări din tribună și a fost bine.

O să dăm totul cu Finlanda pe teren și sperăm să facem un rezultat pozitiv. (n.r. pe cine suni când pleci de aici?) Nu cred că sun pe nimeni, iubita, nu știu”, a declarat Octavian Popescu la finalul meciului.

6. Armenia U21 - 0p (3 meciuri)

Pentru tricolorii lui Daniel Pancu urmează meciul cu Finlanda, de la Sibiu, marți, de la 18:00, ÎN DIRECT pe Pro Arena și VOYO.